Madvedevs paraksta dekrētu, kas paplašinājis Krievijas kontinentālo šelfu Ohotskas jūrā. FOTO
Krievija sestdien publicēja dekrētu, ar kuru saskaņā ar ANO pagājušā gada lēmumu tā paplašinājusi savu kontinentālo šelfu Ohotskas jūrā.
Šis lēmums saskaņots ar ANO Kontinentālā šelfa robežu komisiju, kā arī ar Krievijas kaimiņvalstīm, tostarp ar Japānu, norādīja Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs, kas sestdien ieradies vizītē Kuriļu salās.
"Esmu parakstījis dekrētu, kas nosaka Krievijas kontinentālā šelfa robežas Ohotskas jūrā," Medvedeva teikto citē Krievijas ziņu aģentūras. "Tas nozīmē, ka mēs te varam attīstīt savu šelfu, kas satur lielus dabas bagātību resursus, lielas energoresursu iegulas."
Dekrēts Krievijas kontinentālo šelfu paplašinājis par 50 000 kvadrātkilometru.
Dekrēts par Krievijas ekonomiskās zonas noteikšanu, kas sestdien publicēts valdības tīmekļa vietnē, datēts ar 15.augustu.
Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām valstij ir ekskluzīvas ekonomiskās tiesības uz kontinentālo šelfu 200 jūras jūdžu (370 kilometru) rādiusā no tās krasta līnijas.
Krievija pretendē uz vēl plašākām kontinentālā šelfa teritorijām, un augustā iesniedza ANO komisijai pretenzijas uz 1,2 miljoniem kvadrātkilometru lielu teritoriju Arktikā, tostarp uz Ziemeļpolu.
Krievijas prasība uz šelfu Ohotskas jūrā sākotnēji tika iesniegta 2001.gadā, bet atkārtoti 2013.gada februārī. Pagājušā gadā tā tika akceptēta, jo Japāna pret to neiebilda.
Tomēr Tokija norādīja, ka joprojām par savu teritoriju uzskata četras Kuriļu salas, kas atrodas uz dienvidiem no Kamčatkas.
1945.gadā padomju armijas okupēto Kuriļu salu dienviddaļu Japāna joprojām uzskata par savām ziemeļu teritorijām. Tokija pretendē uz Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un Habomai salām, atsaucoties uz divpusējo 1855.gada Traktātu par tirdzniecību un robežām.
Maskava savukārt uzskata, ka Krievijas suverenitāte pār Dienvidkuriļu salām nav apšaubāma.
Šīs domstarpības joprojām kavē robežas noteikšanu un miera līguma noslēgšanu pēc Otrā pasaules kara.
Arī sestdienas Medvedeva vizīte izsauca Japānas protestus.