Afgāņu sievietes ar interneta protesta kampaņu panāk nejēdzīga aizlieguma atcelšanu
Afganistānas valdība atcēlusi Kabulas aizliegumu skolniecēm, kuras ir vecākas par 12 gadiem, dziedāt publiskās vietās. Aizliegums atcelts pēc tam, kad izraisījis asu pretreakciju sociālajos tīklos. Afgāņu meitenes un sievietes pret to protestēja, augšupielādējot videoklipus, kuros dzied savas mīļākās dziesmas.
Aizliegumu pagājušajā nedēļā izdeva galvaspilsētas Kabulas izglītības direkcija, gandrīz tūlītēji saņemot par to asu kritiku.
Aizliegumā norādīts arī tas, ka meitenes mūzikā nedrīkst apmācīt vīrieši, kā arī dziedāt viņas drīkst tikai tādai publikai, kurā ir tikai sievietes.
Dažu dienu laikā sociālajās vietnēs "Facebook" un "Twitter", protestējot pret šo aizliegumu, tika publicēti vairāki desmiti videoklipu ar dziedošām sievietēm. Tie tika apzīmēti ar mirkļbirku #IAmMySong.
2days after Intl Women Day ‘21, the AFG Ministry of Education banned girls 12yo&up from singing in public. This violates national & int’l laws for basic human/universal rights. Join #IAmMySong and record a song in solidarity for AFG females music rights&freedom of expression pic.twitter.com/kRsW1rknmP
— Dr Ahmad Sarmast (@DSarmast) March 11, 2021
#IAmMySong
— Fatimah hossaini (@HossainiFatimah) March 13, 2021
Music changes & Afghan women are gonna change right along with it.
My sister #Soori sings d anthem of equality while one of her dreams is to come back to Afghanistan & sing.
Women’s rights are human rights & let’s stand up for d voice of new generation & their dreams pic.twitter.com/P15k25bixL
In this video, my younger sister Nila, who is a 13-year-old student of the school, sings and raises her voice against the recent decision of the Kabul's Education Directorate. on banning female students over 12 from singing in public. #IAmMySong #MyRedLine #NotGoingBackToThe90s pic.twitter.com/Yb0cYQHqjP
— Murtaza Ibrahimi (@MurtazaIbrahimi) March 13, 2021
Šo Kabulas aizliegumu nosodījušas arī valsts amatpersonas. Afganistānas Izglītības ministrija nāca klajā ar paziņojumu, ka šis aizliegums “neatspoguļo ministrijas nostāju vai politiku” un tiks sākta šīs lietas izmeklēšana.
Dažas sievietes salīdzināja šo aizliegumu ar dzīvi "Taliban" režīma laikā deviņdesmitajos gados, kad piespiedu kārtā tika slēgtas meiteņu skolas, un kaujinieki sievietēm noteica bargus ierobežojumus, izslēdzot viņas no sabiedriskās dzīves.
"Mēs neļausim nevienam apklusināt mūsu balsi. Mums vajadzētu iestāties par savu meitu nākotni," tviterī saka sieviešu tiesību aizstāve Laila Froga Mohamadi, turpinot ar video, kurā dzied populāru afgāņu dziesmu.
ممنوعیت صدای دختران بالای ۱۲سال خفه کردن صدای زنان است، نمیگذاریم
— Laila Frogh Mohammadi (@laila_mohammadi) March 12, 2021
صدایمان را خفه کنند!
برای آینده دخترانمان بایستیم!#دلیل_حنجره_بستن_چیست؟#وزارت_معارف pic.twitter.com/P86UtjTf5G
"Nevienam indivīdam vai iestādei nav atļauts noteikt ierobežojumus šīs valsts pilsoņiem, kas ir pretrunā ar šīs valsts konstitūciju," sestdien tviterī rakstīja Afganistānas prezidenta Ašrafa Gani vecākais padomnieks komunikācijas jautājumos Vaheds Omars.
Afganistānas valdība šobrīd ir pakļauta spiedienam noslēgt miera līgumu ar "Taliban", un, lai arī daudzas afgāņu sievietes vēlas vardarbības izbeigšanu, viņas uztrauc nākotnes tiesības.