Ķīnas Nacionālā tautas kongresā izklāstīs plānu ekonomikas atveseļošanai
foto: REUTERS/SCANPIX
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins vēlas līdz 2025.gadam padarīt Ķīnu par "augstu ienākumu" valsti.
Pasaulē

Ķīnas Nacionālā tautas kongresā izklāstīs plānu ekonomikas atveseļošanai

Jauns.lv / LETA

Ķīnā piektdien sāksies Nacionālā tautas kongresa ikgadējā sesija, kurā tiks izklāstīts plāns ekonomikas atveseļošanai un cīņai ar stagnāciju.

Ķīnas Nacionālā tautas kongresā izklāstīs plānu ek...

Taču avoti ziņo, ka arī 2021.gada plāns, līdzīgi kā 2020.gada, visticamāk, neietvers konkrētu ekonomiskās izaugsmes mērķi, jo jaunā koronavīrusa pandēmija atstājusi lielas negatīvas sekas uz ekonomiku.

Plānots, ka piektdien Ķīna publiskos arī savu piecgades plānu, kurā tiks aicināts paātrināt reformas, lai dotu jaunu stimulu ekonomikas izaugsmei un inovācijām. Avoti ziņo, ka plāna mērķis būs panākt aptuveni 5% lielu ekonomikas pieaugumu.

Iespējams, Ķīna nāks klajā arī ar vēlēšanu reformām Honkongā, kur Pekina izvērtusi stingrāku kontroli kopš protestiem 2019.gadā.

Sagaidāms, ka reformas veicinās "patriotu" atrašanos pie varas Honkongā un vēl vairāk nobīdīs malā prodemokrātiskos politiķus.

Nacionālā tautas kongresa ikgadējā sesija šogad atkal sāksies 5.martā. Pandēmijas dēļ pagājušajā gadās tā tika pārcelta uz vēlāku laiku.

"14.piecgades plāns piešķirs zinātnei, tehnoloģijām un inovācijām gandrīz absolūtu prioritāti," teikts konsultāciju firmas "China Policy" nesen publiskotā ziņojumā.

Pieaugot spriedzei Pekinas un Vašingtonas starpā, ASV lēmums ierobežot Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja "Huawei" iespējas ārvalstīs izstrādāt pusvadītājus, izgaismojis Ķīnas atkarību no importētām tehnoloģijām.

"China Policy" norāda, ka kļūšana par zinātnes un tehnoloģiju lielvalsti ir nacionālās drošības jautājums.

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins vēlas līdz 2025.gadam padarīt Ķīnu par "augstu ienākumu" valsti, bet līdz 2035.gadam - par "vidēji attīstītu" valsti, Ķīnas ekonomikai divkāršojoties salīdzinājumā ar 2020.gada līmeni.

Lai realizētu Sji ambīcijas, jaunajam piecgades plānam ir jāaizved pasaules otrā lielākā ekonomika garām "vidēju ienākumu slazdam", kurā valstīm neizdodas palielināt produktivitāti un pakāpties uz augšu globālās vērtības ķēdē.

Ķīnai jāpanāk izrāviens galvenajās jomās, kurās pašreiz vērojama atkarība no ārvalstu tehnoloģijām, ziņu aģentūrai "Reuters" norādīja Ķīnas Jaunās piedāvājuma ekonomikas akadēmijas pārstāvis, kā piemērus minot mikroshēmas, litogrāfijas mašīnas un operētājsistēmas.

"Plāns nebūs ierobežots ar 14.piecgades periodu, tas būs saistīts ar 2035.gadu - kā mēs varam sasniegt ilgtspējīgu attīstību, apejot "vidējo ienākumu slazdu"," viņš piebilda.

Londonā bāzētais Ekonomikas un biznesa pētījumu centrs prognozē, ka Ķīna apsteigs Savienotās Valstis, kļūstot par pasaules lielāko ekonomiku 2028.gadā, kas būtu piecus gadus agrāk, nekā tika prognozēts iepriekš.

Analītiķi prognozē, ka politiķi šogad ierobežos atbalstu ekonomikai, bet rīkosies piesardzīgi, baidoties nobremzēt atlabšanu, kas joprojām ir nevienmērīgs process.

2021.gadā ekonomika varētu pieaugt par 8% līdz 9%, bet atlabšana no 2020.gada līmeņa nenozīmēs, ka Ķīna atgriezusies augstas izaugsmes periodā, "Reuters" norādīja Ķīnas centrālās bankas analītiķis.