Visticamāk, lielākā daļa nosmakusi. Indijā pēc svētdienas baisās stihijas turpinās teju 200 cilvēku meklēšana
Indijas Utarakhandas štatā turpinās vērienīgi glābšanas darbi pēc ledāja nogruvuma Himalajos, kas svētdien izraisīja milzu plūdus. Spēcīgā straume izpostīja visu savā ceļā, tostarp aizsprostoja hidroelektrostaciju objektus - tuneļus, kuros atradās strādnieki.
Indijā pēc ledāja nogruvuma notiek vērienīga glābšanas operācija ar cerību atrast vēl kādu izdzīvojušo
Indijas Utarakhandas štatā turpinās vērienīgi glābšanas darbi pēc ledāja nogruvuma Himalajos, kas svētdien izraisīja milzu plūdus. Spēcīgā straume izpostīja visu ...
Joprojām teju 200 cilvēku ir pazuduši. Glābēji turpina meklēt izdzīvojušos. Līdz šim ir atrastas 32 cilvēku mirstīgās atliekas. Cerības, ka tiks atrasts kāds izdzīvojušais, sāk izgaist.
Vairāki ciemati nogruvuma dēļ nu ir norobežoti no ārpasaules. Neilgi pēc nogruvuma ar helikopteru izdevies izglābt 126 cilvēkus, bet vēl 12 vīrus pēc septiņām stundām izdevies izrakt no aizgruvuša tuneļa.
#WATCH: Indo-Tibetan Border Police personnel rescued people who were trapped in a tunnel in Chamoli on 7th February.
— ANI (@ANI) February 9, 2021
Rescue operation is underway at another tunnel where around 35 people are trapped, as per DGP Uttarakhand.
(Video source: ITBP) pic.twitter.com/x4EexJkjL7
Kā stāsta viens no izglābtajiem strādniekiem, tās bijušas septiņas briesmīgākās stundas viņa dzīvē. Viņš kopā ar citiem vīriem strādājis aptuveni 300 metru no ieejas 3,8 kilometrus garā tuneļa iekšienē. Sākotnēji viņi domājuši, ka uzsprādzis gāzes balons. Tunelis nogruvuma rezultātā aizsprostots, bet par laimi vienam no vīriešiem līdzi bija mobilais telefons. Lai arī mobilie sakari bijuši traucēti, strādniekiem izdevies sazināties ar glābējiem. No ūdens vīrieši paglābušies, stāvot uz ekskavatora. Apkārt valdījusi pilnīga tumsa.
Nogruvuma dēļ tuneļos tika ieslodzīti vēl vairāki desmiti strādnieku, kuri netālu no lavīnas izpostītā aizsargdambja būvēja pazemes tuneļus jaunai spēkstacijai.
Every life matters, every hand helps!
— Uttarakhand Police (@uttarakhandcops) February 7, 2021
We carries out rescue operations in #Chamoli, Uttarakhand @Ashokkumarips pic.twitter.com/Dpzbm5EsJX
Viens no vīriešiem, kuram izdevās izglābties no stihijas posta, bija arī Virendra Kumars Gautams. Svētdien ap plkst. 11 no rīta viņš izdzirdējis saucienus no tuneļa ārpuses, kas likuši vīriem evakuēties. Viņš nekavējoties pavēlēja savai komandai doties ārā. Gautams atceras, ka pēkšņi visu komandu pārsteidzis tunelī ieplūstošais ūdens. Vīri steigušies laukā no tuneļa pa izbūvētajām evakuācijas kāpnēm.
Viņu izraktā tuneļa posms bija tikai aptuveni 4,5 metrus (14,5 pēdas) augsts, bet ūdens ātri sasniedza aptuveni 3,5 metru augstumu.
"Es turpināju vīriem teikt, ka viņi izdzīvos un viss būs kārtībā, nav jāuztraucas," CNN stāsta Gautams.
Pēc 90 minūtēm visi strādnieki bijuši drošībā. Tomēr citiem tā nav paveicies. Tuneļos joprojām ir ieslodzīti cilvēki, un varas iestādes apgalvo, ka tie, kas atrodas iekšā, iespējams, nav izdzīvojuši, ja vien gruveši kaut kādā veidā nav aizkavējuši ūdens ieplūšanu, atstājot pietiekoši daudz gaisa, lai vīri varētu elpot.
Glābēji stāsta, ka aizgruvuši četri sānu tuneļi un galvenais tunelis. Izdevies atbrīvot aptuveni 90 metru, bet dubļi un akmeņi joprojām traucē piekļūt cilvēkiem.
#Visuals of glacier break leading massive flooding in #Uttarakhand’s #Chamoli district. Extensive damage and devastation expected at several villages. pic.twitter.com/7tFLCSxqoC
— NewsMobile (@NewsMobileIndia) February 7, 2021
#IndianArmy troops were engaged in rescue operation through the night inside the tunnel, after massive flash floods in Dhauliganga river, following a glacier burst at Reni village in #Chamoli district.#Uttarakhand #UttarakhandGlacierBurst pic.twitter.com/M4GpQ0b1NZ
— News Vibes of India (@nviTweets) February 8, 2021
Nav īsti skaidrs, kas izraisīja ledāja nogruvumu. Indijas iekšlietu ministrs Amits Šahs sacīja, ka zemes nogruvums izraisīja "sniega lavīnu", kas izpletās 14 kvadrātkilometros, izraisot straujus plūdus. Savukārt plūdi skāruši pat 100 kvadrātkilometrus.
Ģeologi joprojām pēta, kāpēc noticis nogruvums. Kā norāda Kalgari Universitātes Ģeozinātnes katedras profesors doktors Dens Šugars, sabrukušais ledājs bijis ļoti stāvs. Visticamāk, nogruvis ne tikai ledājs, bet arī akmens zem tā.
About 125 people were missing in northern India after a Himalayan glacier broke and swept away a small hydroelectric dam https://t.co/sbbGTJNANF pic.twitter.com/IPVwqJP2XT
— Reuters (@Reuters) February 7, 2021
Lai gan Indijas amatpersonas svētdien notikušo traģēdiju sauc par negaidītu, zināms, ka Himalaju kalnu reģions jau ilgstoši ir pakļauts plūdu un zemes nogruvumu riskam. Himalaju ledāji ir pakļauti temperatūras svārstībām cilvēku izraisīto klimata izmaiņu dēļ. Kūstot ledum, ledāji kļūst nestabili un sāk kustēties. 2019. gada pētījums atklāj, ka Himalaju ledāji šobrīd kūst divreiz ātrāk, nekā pagājušajā gadsimtā, katru gadu zaudējot gandrīz pusmetru ledus.
Savukārt citi speciālisti norādījuši, ka nogruvumu varēja izraisīt arī būvniecības procesi ledāja tuvumā.