It kā kāds būtu nospiedis pogu. FOTO: viena diena Londonas apbedīšanas biroja ikdienas darba dzīvē
foto: REUTERS/SCANPIX
Pasaulē

It kā kāds būtu nospiedis pogu. FOTO: viena diena Londonas apbedīšanas biroja ikdienas darba dzīvē

Jauns.lv

Līdz pat janvāra vidum britu apbedīšanas biroja "W. Uden & Sons" darba dzīve bijusi ierasti spraiga. "Taču tad pēkšņi it kā kāds nospiestu slēdzi," stāsta sēru nama vadītājs Metjū Judens.

It kā kāds būtu nospiedis pogu. FOTO: viena diena ...

Lielbritānijā, kur izplatās jauns Covid-19 variants, pandēmijas upuru skaits jau pārsniedzis sešciparu atzīmi, un Udena vadītajā apbedīšanas uzņēmumā, kas bāzēts Dienvidlondonā, telefons zvana bez mitas.

Ierasti ziemas mēnešos uzņēmums rīko aptuveni 10 bēru ceremonijas dienā, taču tagad tās ir 15 līdz 16, kamēr desmitiem mirstīgo atlieku slimnīcās un aprūpes namos "gaida" savu kārtu. Zārki ar aizgājušajiem krājas arī "W. Uden & Sons" telpās. Dažus no tiem papildina uzraksts: "Covid-19. Esiet uzmanīgi".

Viena diena sēru nama darba dzīvē Londonā, kur plosās jaunais Covid-19 variants

Bēru nama vadītājs gan norāda, ka negrib pret aizsaulē aizgājušajiem izturēties kā pret statistiku. "Viņi ir citu cilvēku tuvie, viņi nav tikai skaitļi," viņš saka, piebilstot: "Nav svarīgi, cik esam noslogoti, pret katru attiecamies ar pienācīgu cieņu un iejūtību."

Lielu lomu bēru namos spēlē darbinieki, tomēr viņu ieguldījums netiek izcelts tik ļoti kā ārstu, medmāsu un citu pirmo rindu pārstāvju pūles, cīnoties ar pandēmiju un tās sekām.

Aģentūra "Reuters" vēstī, ka Lielbritānijas sēru namiem 2020. gadā nācās sarīkot par aptuveni 90 000 ceremonijām vairāk nekā citus gadus.

Savukārt 2021. gads iesācies ar aptuveni 30% pieaugumu pret citu gadu vidējo bēru skaitu attiecīgajā laika periodā.

Aģentūras "Reuters" žurnālisti "W. Uden & Sons" sēru namā pavadīja vienu dienu, ielūkojoties ikdienas darba procesā. 

Šis uzņēmums dibināts 19. gadsimtā, kad Londonā ik pa brīdim uzliesmoja baku un holēras epidēmijas. Tagad uzņēmumam ir septiņas filiāles Londonā un Kentā.

Aģentūra "Reuters" raksta: ceturtdien, 28. janvārī, kad viesojās uzņēmuma birojā, krāvēji rūpīgi nesa zārkus uz katafalkiem, kas bija novietoti uz ielas, un tajā pašā dienā tika atvestas vēl 19 cilvēku mirstīgās atliekas, kamēr vēl trīs tika atgādāti jau naktī.

Pavasarī, kad sākās Covid-19 pirmais vilnis, bēres šajā uzņēmumā varēja sarīkot pusotras nedēļas laikā, taču tagad ģimenēm jāgaida četras vai piecas nedēļas. Februārī vien uzņēmumā jau rezervētas 130 ceremonijas un to vidū ir neierasti liels "dubulto bēru" skaits, kad zemes klēpī nākas guldīt teju vienlaikus aizgājušos laulātos draugus.

Pirms pandēmijas gadā bija vidēji deviņas šādas ceremonijas, un deviņas jau ir ieplānotas uz šo februāri vien.

foto: REUTERS/SCANPIX
Metjū Judens.
Metjū Judens.

"Neko tādu iepriekš nebiju pieredzējis," žurnālistiem atklāja Judens, piebilstot, ka kāds 50 gadus precēts pāris no Covid-19 nomira ar dažu stundu starpību.

Bēru nama vadītājs arī pastāsta, ka neviens no viņa darbiniekiem nav inficējies ar vīrusu, kas, viņaprāt, esot uzņēmuma stingro drošības pasākumu nopelns - visi transportlīdzekļi starp bēru ceremonijām tiek dezinficēti, tajos ir aizsargstikli; darbinieki valkā individuālās aizsardzības līdzekļus, kad gatavo aizgājējus, un mirušos bez vajadzības nepārvieto, lai nesaspiestu plaušas, kā rezultātā gaisā varētu nonākt vīrusa daļiņas.

Darbiniece Marija Evansa, kura rūpējas par mirušo izskatu, atklāj, ka nav viegli redzēt garās Covid-19 cīņas pēdas aizgājēju vaibstos, taču viņa dara, ko var, lai radinieki savus mīļos pēdējā ceļā pavada, redzot viņu sejās mieru. 

Judens tikmēr uzsver, ka bēru namu darbinieki ir pieraduši pie nāves, tomēr šī pandēmija arī viņiem ir bijusi emocionāli smaga.

Viņš gan cenšas saredzēt cerību un spēju izturēt grūtības. Judens pastāsta, ka nereti, notiekot bēru procesijām, visu apkārtējo namu iemītnieki iznāk ārā un sastājas ceļmalā, lai izrādītu cieņu aizgājējiem. "To ir ļoti aizkustinoši vērot. Lai arī mēs neesam kopā, tas rada patiesu kopības sajūtu."

Paciente ārstējas Buenosairesā, Argentīnā. Šis attēls tapis jūlijā.

Dzīve un nāve Covid-19 pacientu nodaļās visā pasaulē [Brīdinām, nepatīkami skati!]