ASV pieprasa Krievijai un Turcijai izvest karotājus no Lībijas
ASV ceturtdien aicināja nekavējoties no Lībijas izvest Krievijas un Turcijas bruņoto formējumu pārstāvjus, šādi iezīmējot jaunās Savienoto Valstu administrācijas stingrāku nostāju Lībijas jautājumā.
"Mēs aicinām visas puses, ieskaitot Krieviju, Turciju, Apvienotos Arābu Emirātus (AAE), respektēt Lībijas suverenitāti un pārtraukt jebkādu militāro intervenci Lībijā," sacīja ASV vēstnieka ANO pienākumu izpildītājs Ričards Milss, runājot ANO Drošības padomes sēdē, kas bija veltīta Lībijas problemātikai.
ANO atbalstītā 23.oktobra pamiera vienošanās paredz, ka ārvalstu karavīri un algotņi jāizved no Lībijas trīs mēnešu laikā. Šis termiņš beidzās sestdien, tomēr par nekādu bruņoto formējumu atvilkšanu nav paziņots un nekas tāds Lībijā arī nav novērots.
"Ņemot vērā oktobra pamiera vienošanos, mēs aicinām Turciju un Krieviju nekavējoties sākt savu spēku izvešanu no Lībijas, kā arī izvest visus ārvalstu algotņus un militāros sabiedrotos, ko tās ir savervējušas, finansējušas, attīstījušas un atbalstījušas Lībijā," norādīja diplomāts.
Atbilstoši ANO aplēsēm Lībijā aptuveni 20 000 ārvalstu karavīru un algotņu atbalsta konflikta pretējās puses - divas konkurējošās valdības, no kurām viena bāzēta galvaspilsētā Tripolē, bet otra - Tubrukā valsts austrumos.
Tubrukas valdību atbalsta AAE, Ēģipte un Krievija. Tuklāt Krievija nosūtījusi uz Lībiju ar prezidentu Vladimiru Putinu saistītās privātās struktūras "Vagner" algotņus.
Tripoles valdību militāri atbalsta Turcija un Sīrijas kaujinieki, kurus Lībijā nogādājusi Ankara.
Lībijā ir arī vairāki tūkstoši algotņu no Sīrijas un Sudānas, kā arī tūkstotis no Čadas, sacīja diplomāts, kas vēlējās palikt anonīms.
Milsa paziņojums iezīmē skaidrāku ASV pozīciju Lībijas konfliktā. Līdzšinējā ASV valdība savulaik radīja iespaidu, ka atbalsta ar Tubrukas valdību saistīto ietekmīgo militāro līderi Halifu Haftaru, tomēr prezidenta Donalda Trampa administrācijas noslēguma fāzē oficiālā Vašingtonas nostāja bija, ka visiem ārvalstu karotājiem Lībija ir jāpamet atbilstoši ANO atbalstītās vienošanās nosacījumiem.
Kopš 2011.gada, kad NATO atbalstītās sacelšanās gaitā tika gāzts un nogalināts ilggadējais diktators Muammars Kadafi, Lībijā valda haoss. Uz kontroli pretendē divas konkurējošas valdības un daudzi kaujinieku grupējumi.
Situācija Lībijā saasinājās 2019.gadā, kad Haftara spēki aprīlī sāka uzbrukumu nolūkā ieņemt Tripoli.