Maskava un Teherāna mudina glābt Irānas kodolpaktu
Maskava un Teherāna otrdien aicinājušas glābt pasaules lielvaru un Irānas kodolpaktu, abu valstu ārlietu ministriem pirmo reizi tiekoties pēc jaunā ASV prezidenta Džo Baidena stāšanās amatā.
Baidena uzvara vēlēšanās raisa cerības, ka varētu tikt izglābts 2015.gada kodolpakts, kas faktiski pārstāja darboties pēc tam, kad bijušais ASV prezidents Donalds Tramps vienpusējā kārtā no tā izstājās un noteica Irānai smagas ekonomiskās sankcijas.
"Viens no akūtākajiem jautājumiem ir Kopējā visaptverošā rīcības plāna (JCPOA) glābšana," pirms sarunām Maskavā sacīja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.
Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs izteica pateicību Maskavai par tās centieniem saglābt JCPOA, pēc tam kad ASV to pameta, kā arī Krievijas "konstruktīvo un principiālo" nostāju attiecībā uz vienošanos.
Zarifs aicināja uzturēt Maskavas un Teherānas vienotību, "lai pasargātu JCPOA no riskiem un bažām, kas radās pēc tam, kad ASV šo plānu pameta".
2015.gada kodolpakts paredz, ka Irāna ierobežos savu kodolprogrammu un bagātinās urānu līdz zemam līmenim, kas ir derīgs vienīgi civiliem mērķiem, apmaiņā pret starptautisko sankciju atcelšanu.
Taču 2018.gadā Tramps vienpusējā kārtā izlēma, ka ASV izstājas no vienošanās un piemēros Irānai ekonomiskās sankcijas. Reaģējot uz to, Irāna paziņoja, ka arī tai vairs nav pienākuma ievērot vienošanās nosacījumus.
Kopš tā laika Irāna ierobežojumus pārkāpusi vairākas reizes.
Irānas prezidents Hasans Ruhani pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Irāna ir gatava risināt domstarpības ar ASV, taču norādīja, ka atbildīga par attiecību uzlabošanu ir Vašingtona.