EP nākamnedēļ lems par klonētu dzīvnieku importa aizliegumu
Eiropas Parlaments (EP) otrdien, 8.septembrī, balsos par likumprojektu, kurā deputāti pieprasa aizliegt klonētu lauksaimniecības dzīvnieku, to pēcteču un arī no tiem izgatavotu produktu ievešanu Eiropas Savienībā (ES), informēja EP Informācijas biroja Latvijā preses sekretāre Signe Znotiņa-Znota.
EP deputāti pieprasa stingrākus noteikumus, nekā sākotnēji rosinājusi Eiropas Komisija (EK), to pamatojot ar dzīvnieku augsto mirstību visās klona attīstības stadijās, kā arī pētījuma rezultātiem, kas liecina par ES iedzīvotāju bažām saistībā ar dzīvnieku labturību, veselību un ētiskajiem apsvērumiem. Atsevišķās valstīs ārpus ES dzīvniekus klonē lauksaimniecības vajadzībām. Jaunais tiesību akts paredz aizliegt importēt dzīvniekus, to reproduktīvos produktus, dzīvnieku izcelsmes pārtiku un barību no trešajām valstīm, ja to pavaddokumentos nebūs skaidri norādīts, ka tie nav kloni vai klonu pēcteči.
Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde 2008.gadā sagatavotajā ziņojumā norādīja, ka "ievērojamai daļai klonēto dzīvnieku [...] ir konstatēta negatīva ietekme uz veselību un labturību, nereti ar smagām sekām un letālu iznākumu". Līdzšinējā pieredze liecina, ka izdzīvo tikai no 6 līdz 15% klonēto liellopu un tikai 6% cūku. Klonu anomāliju un pēcnācēja neierastā lieluma dēļ var rasties arī dzemdību sarežģījumi un iestāties jaundzimušo nāve.
Tāpat EP deputāti atsaucas uz patērētāju aptauju rezultātiem, kas liecina, ka ES iedzīvotāji nevēlas patērēt pārtiku, kas ražota no klonētiem dzīvniekiem vai to pēctečiem, un vairums neatbalsta arī klonēšanu lauksaimniecības nolūkos, saistībā ar dzīvnieku labturības apsvērumiem vai vispārējiem ētiskiem apsvērumiem.
LETA