Ķīnas valdība tviterī publicējusi šausminošu un apmelojošu attēlu ar Austrālijas karavīru
Austrālijas premjerministrs Skots Morisons pieprasījis Ķīnas valdības atvainošanos pēc tam, kad Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis pirmdien publicēja attēlu, kurā redzams Austrālijas karavīrs, kurš pārgriež mazas afgāņu meitenītes rīkli.
Attēlu, kas acīmredzami ir digitāli rediģēts, savā "Twitter" profilā izplatījis Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Lijans Žao. Žao ierakstā apsūdz Austrāliju kara noziegumos: "Esmu šokēts par Austrālijas karavīru pastrādātajām slepkavībām pret Afganistānas civiliedzīvotājiem un ieslodzītajiem."
Samontētajā attēlā redzams Austrāliešu karavīrs, kurš pārgriezis rīkli mazai agfāņu meitenītei, kura rokās tur kazu. Karavīrs sēž uz Austrālijas karoga, zem kura, šķiet, paslēpti vēl vairāki līķi. "Nebaidies, mēs nākam ar mieru," teikts attēla parakstā.
Shocked by murder of Afghan civilians & prisoners by Australian soldiers. We strongly condemn such acts, &call for holding them accountable. pic.twitter.com/GYOaucoL5D
— Lijian Zhao 赵立坚 (@zlj517) November 30, 2020
Pirmdienas tvīts saistāms ar neseno ziņojumu pēc četrus gadus ilgušās oficiālās izmeklēšanas par Austrālijas speciālo spēku karavīru rīcību Afganistānā.
19.novembrī Austrālijas Aizsardzības spēku priekšnieks Anguss Kempbels ziņoja, ka ir gūts pietiekami daudz liecību, ka Afganistānas karā Austrālijas īpašo uzdevumu vienību karavīri nelikumīgi nogalinājuši 39 neapbruņotus civilistus un gūstekņus.
"Dažas patruļas ņēma likumu savās rokās, noteikumi tika pārkāpti, versijas sagudrotas, meli stāstīti un gūstekņi nogalināti," toreiz sacīja Kempbels, vienlaikus paužot atvainošanos Afganistānas tautai.
Austrālijas premjers pieprasījis Ķīnas valdību tvītu izņemt un atvainoties par to. Šis notikums draud saasināt jau tā saspringtās attiecības starp abām valstīm. Morisons pirmdien paziņoja, ka Ķīnas valdībai "vajadzētu kaunēties par šo ierakstu", kas, pēc viņa teiktā, graus Pekinas reputāciju pasaules mērogā. Morisons turpmākai rīcībai sazinājies ar Ķīnas vēstnieku Austrālijā, kā arī sazināsies ar "Twitter", lai ieraksts tiktu izņemts.
“Tas ir nepatiess attēls un šausmīgs apmelojums mūsu aizsardzības spēkiem, kā arī vīriešiem un sievietēm, kuri šajos formas tērpos ir kalpojuši vairāk nekā 100 gadu. Neapšaubāmi pastāv spriedze starp Ķīnu un Austrāliju, taču šis nav veids, kā ar to tikt galā,” žurnālistiem sacīja Morisons.
Ķīnas ārlietu ministrija jau noraidījusi Austrālijas premjerministra aicinājumus atvainoties, uzsverot, ka tieši Austrālijai būtu jāizsaka nožēla par zaudētajām dzīvībām Afganistānā.
Ķīnas nacionālā valsts medija "Global Times" galvenais redaktors Hu Sidžins sacīja, ka Morisonam nav tiesību paust sašutumu par "šīs karikatūras izmantošanu" un aicinājumi atvainoties ir "smieklīgi un nekaunīgi".
It is a popular cartoon that condemns the Australian Special Forces ’s brutal murder of 39 Afghan civilians. On what ground does Morrison feel angry over the use of this cartoon by the spokesperson of Chinese FM? It’s ridiculous and shameless that he demanded China to apologize. pic.twitter.com/QkBSXyf1uY
— Hu Xijin 胡锡进 (@HuXijin_GT) November 30, 2020
Morisons aicinājis atsākt sarunas starp Austrālijas un Ķīnas valdības ministriem, kas kopš gada sākuma ir iesaldētas, pēc tam, kad Pekina iebilda pret Morisonas valdības tiešajiem aicinājumiem veikt neatkarīgu globālu izmeklēšanu par Covid-19 izcelsmi.
Novembra sākumā Ķīna nāca klajā ar virkni sūdzību par Austrālijas ārvalstu investīcijām, valsts drošību un cilvēktiesību politiku, sakot, ka Kanberai ir jāmaina sava rīcība, lai atjaunotu divpusējās attiecības ar lielāko tirdzniecības partneri.
Ķīnas valdība pagājušajā piektdienā nolēma ieviest pret Austrālijā ražotu vīnu importu vērstus antidempinga pasākumus, tādējādi vēl vairāk saasinot attiecības abu valstu starpā.