Posts, ko pasaulei atnesa jaunais koronavīruss
Jauns pārtikas produkts izraisa paniku Ķīnā. Ko saka eksperti?
Pirms dažiem mēnešiem ķīnieši pamatīgi nobijās no Norvēģijas laša, uzskatot, ka tas var inficēt cilvēkus ar Covid-19, taču nu pienākusi no Brazīlijas importēto saldētu vistiņu kārta, vēstī ārvalstu mediji. Speciālisti tikmēr paskaidro, ko nozīmē, ja pārtikas produkts uzrāda koronavīrusa klātbūtni.
Jāpiemin, ka no Brazīlijas ievestajās saldētajās vistās atklātas Covid-19 pēdas, tomēr iespējamību saķert vīrusu no pārtikas, jo īpaši vēl saldētas, eksperti vērtē kā smieklīgi zemu. “Tas nozīmē, ka, iespējams, kāds ar vīrusu apstrādāja šos vistu spārnus. Bet tas nenozīmē: “Ak, mans Dievs, nepērkam visu spārnus, jo tie ir piesārņoti!”” skaidro Kolumbijas universitātes infektoloģe Angela Rasmusena.
ASV Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) vadlīnijās teikts, ka nav nekādu pierādījumu, kas apliecinātu, ka pārtikas apstrāde vai lietošana būtu saistāma ar Covid-19. Aizvien par galveno infekcijas izplatības ceļu tiek nosaukts kontakts ar vīrusa nēsātāju.
Speciālisti norāda, ka gadījumos, ja vīruss šķērso valstu robežas, to noteikti pārnes cilvēki, nevis viņu piegādātie produkti.
Atklājums par vīrusa klātbūtni saldētajos spārniņos tika veikts trešdien Šendžeņas pilsētā, kur amatpersonas testēja importētās preces un pārbaudīja, vai uz tām ir koronavīrusa ģenētiskā materiāla jeb RNS klātbūtne. Dažos paraugos, kas paņemti no saldētām jūras veltēm, arī atklāta vīrusa klātbūtne.
Procedūra, kādā tiek meklēta vīrusa klātbūtne, ir līdzīga tam, kā ņem testa paraugus no cilvēkiem. Tomēr RNS ir tikai vīrusa klātbūtnes rādītājs, kas var būt palicis arī pēc tam, kad vīruss gājis bojā. Lai pierādītu, ka bīstams, dzīvotspējīgs vīruss atrodas uz pārtikas vai iepakojumiem, zinātniekiem vajadzētu laboratorijas apstākļos parādīt, ka tas joprojām var replicēties, tomēr šādi eksperimenti ir sarežģīti, prasa īpaši apmācītus darbiniekus un tie nav daļa no ierastā testēšanas procesa.
Pēc tam, kad no gaļas virskārtas paņemtie paraugi uzrādīja pozitīvu rezultātu, Ķīnas amatpersonas testēja cilvēkus, kuriem varēja būt saskarsme ar šo produktu. Tāpat tika pārbaudīts liels daudzums citu pārtikas produktu iepakojumu, tomēr visi paņemtie paraugi bijuši negatīvi. Vienlaikus izskanējušās ziņas aizvien radīja lielu satraukumu patērētāju vidū.
Tikmēr Jaunzēlandē, kur vīruss bija izskausts, taču atgriezās, novedot pie jauniem ierobežojošajiem pasākumiem, amatpersonas kā vienu no versijām izskata arī iespēju, ka vīruss varētu būt atgriezies tieši ar importētajiem saldētajiem produktiem.
Taču speciālisti pamatīgi apšauba šādu infekcijas izplatības ceļu, norādot, ka tādā gadījumā būtu jāsakrīt veselai virknei neparastu notikumu.
Lai arī netiek izslēgta iespējamība, ka inficēšanās var notikt pēc inficētu virsmu aiztikšanas, šis ceļš nav identificēts kā viens no galvenajiem vīrusa izplatības veidiem. “Ja negribat inficēties, izvairieties no tieša kontakta ar citiem cilvēkiem, kas noteikti būs labāks veids, kā izmantot savu laiku,” saka eksperti.
“Jā, mums ir jāturpina mazgāt rokas un būt uzmanīgiem ar virsmām vietās, kur ir daudz cilvēku,” atzīst eksperti, tomēr vēlreiz uzsver, ka vīruss parasti tiek pārnests no cilvēka uz cilvēku.