Nausēda: Lukašenko nevar uzskatīt par likumīgu Baltkrievijas prezidentu
Aleksandru Lukašenko nevar uzskatīt par likumīgu Baltkrievijas prezidentu, jo svētdien notikušās vēlēšanas nebija brīvas un demokrātiskas, intervijā Lielbritānijas telekanālam "Sky News" norādījis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
Vienlaikus viņš brīdinājis, ka gadījumā, ja Rietumi tikai pasīvi vēros situāciju, Krievija varētu censties Baltkrieviju "pilnībā integrēt".
"Krievija ir ieinteresēta, lai tai būtu satelītvalsts, un Baltkrievija, visticamāk, tiktu pilnībā integrēta Krievijā, ja mēs tikai pasīvi nolūkotos šai procesā," uzsvēris Lietuvas prezidents.
"Mēs - ne tikai Lietuva, bet arī visa Eiropas Savienības (ES) - esam ieinteresēti, lai Baltkrievija būtu stabila, demokrātiska un suverēna," viņš piebildis.
Kā uzsvēris Nausēda, "pilnīgi obligāts nosacījums normālu attiecību veidošanai ar Baltkrieviju ir brīvas vēlēšanas un loģisks šādu vēlēšanu iznākums".
Vardarbīgi apspiežot protestus pret acīmredzamajiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē un rezultātu viltošanu, Baltkrievijā pēdējo dienu laikā cietuši vai aizturēti tūkstošiem cilvēku, slimnīcās ārstējas vairāk nekā 250 cietušo, un ir arī bojāgājušie.
Lietuvas prezidenta vērtējumā tas uzskatāms par nepārprotamu signālu, ka starptautiskajai kopienai aktīvi jāiesaistās šā konflikta risināšanā.
Jau ziņots, ka Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas prezidenti ceturtdien kopīgā paziņojumā izteica gatavību uzņemties vidutāja lomu, lai panāktu miermīlīgu situācijas risinājumu un palīdzētu Baltkrievijai nostiprināt savu neatkarību un suverenitāti.
Nausēda atgādinājis, ka šī iniciatīva pirmām kārtām aicina deeskalēt spriedzi, atbrīvot visus aizturētos protestētājus un uzsākt dialogu starp Lukašenko režīmu un opozīciju.
"Baltkrievijas varasiestādēm jāsaprot, ka citu iespēju atrisināt situāciju nav," viņš uzsvēris.
Pēc Nausēdas sacītā, Lukašenko vēl nav atbildējis uz šo priekšlikumu, bet viņam jāapzinās, ka nav palicis daudz laika mēģināt rast risinājumu.
ES valstu ārlietu ministri piektdienas pēcpusdienā plānojuši apsprieat iespējamās sankcijas personām, kas atbildīgas par vardarbību pret protestētājiem un vēlēšanu rezultātu viltošanu Baltkrievijā, tomēr daļa valstu raizējas, ka sankcijas pret režīmu negatīvi ietekmēs Baltkrievijas tautu, pastiprinās šīs valsts izolāciju un piespiedīs to vēl vairāk tuvināties Krievijai.
Nausēda norādījis, ka minētos riskus labi apzinās un tieši tāpēc vispirms tiek meklētas iespējas konfliktu atrisināt mierīgā ceļā.
Tomēr gadījumā, ja šo iniciatīvu neizdosies īstenot, būs jāapsver sankcijas, vienlaikus paturot prātā, ka jebkādas sankcijas negatīvi ietekmēs Baltkrievijas tautu, viņš piebildis.
Kā ziņots, Lietuva izteikusi gatavību reaģēt uz iespējamo spriedzi pie Baltkrievijas robežas un ļaut iebraukt kaimiņvalsts pilsoņiem, kuri ierastos Lietuvā humānu iemeslu dēļ.
Lietuva jau uzņēmusi opozīcijas kandidāti Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās Svetlanu Tihanovsku un viņas bērnus. Tihanovska bija spiesta pamest Baltkrieviju pēc tam, kad pirmdien mēģināja iesniegt sūdzību Centrālajā vēlēšanu komisijā, pieprasot pārskaitīt balsis, un domājams, saņēma draudus vērsties pret viņas bērniem un vīru, opozīcijas aktīvistu Sergeju Tihanovski, kurš pašlaik atrodas apcietinājumā Baltkrievijā.
Nausēda, kam ar Tihanovsku bijusi īsa telefonsaruna, atzinis, ka viņu nomākuši pēdējo nedēļu notikumi un kontakti ar savas valsts amatpersonām, tomēr "tagad viņa jūtas labāk un, domājams, atgriezīsies normālā dzīvē".
Baltkrievijas Centrālā vēlēšanu komisija piektdien publiskojusi galīgos vēlēšanu rezultātus saskaņā ar kuriem Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet Tihanovska - 10,1%. Opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un tajās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.
Jautāts, vai Tihanovsku var uzskatīt par likumīgo Baltkrievijas prezidenti, Nausēda intervijā "Sky News"atbildējis, ka šis jautājums nav viņa kompetencē, bet piebildis: "Manā skatījumā viņa ir Baltkrievijas sabiedrības brīvības centienu simbols, bet es neuzņemtos apgalvot, ka viņa ir opozīcijas līdere."