Lai aptvertu patiesos apjomus, zinātnieki pēta, cik daudz vīrusa noskalo podā
foto: Shutterstock
Pasaulē

Lai aptvertu patiesos apjomus, zinātnieki pēta, cik daudz vīrusa noskalo podā

Kas Jauns Avīze

Kanalizācijas satura pētījumi var palīdzēt noskaidrot koronavīrusa infekcijas patiesos mērogus. Šādus notekūdeņu pētījumus veic vairāk nekā desmit zinātnieku grupas.

Lai aptvertu patiesos apjomus, zinātnieki pēta, ci...

Nīderlandē, ASV un Zviedrijā izdevies atklāt vīrusa klātbūtni notekūdeņos, kas pa kanalizācijas sistēmām nonāk attīrīšanas stacijās, vēsta britu zinātnes žurnāls "Nature".

Uz tualeti iet visi, bet analīzes veic lielākoties tiem, kuriem jau parādījušies simptomi. Vienā attīrīšanas stacijā nonāk ūdens no tualetēm milzīgā dzīvojamā masīvā, kurā mīt līdz miljonam cilvēku.

Metode īsumā ir šāda – vispirms noskaidro, cik daudz koronavīrusa ribonukleīnskābes tiek izdalīts ar fekālijām no slimnieka organisma. Ņemot vērā šīs RNS koncentrāciju notekūdeņu paraugos, iespējams aprēķināt, cik daudz iedzīvotāju konkrētā apvidū inficējušies.  

“Veselības aprūpes iestādes redz tikai aisberga virsotni,” norāda Nīderlandes ūdens izpētes institūta KWR mikrobiologs Gertjans Medema. Viņa vadītā zinātnieku grupa atklājusi vīrusa RNS vairākās attīrīšanas iekārtās Nīderlandē, piemēram, Amersfortas notekūdeņos agrāk, nekā bija konstatēti pirmie saslimšanas gadījumi.

Cita pētnieku grupa atrada SARS-CoV-2 pēdas Amsterdamas Šipholas lidostas notekūdeņos četras dienas pēc tam, kad bija oficiāli apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums Nīderlandē.
Notekūdeņu paraugu regulāra analīze var kļūt par agrīnās brīdināšanas instrumentu gan šīs pandēmijas, gan citu infekciju gadījumos. Septiņu līdz desmit dienu kavēšanās jaunā perēklī var radīt ļoti nopietnas sekas.

Pētījumi liecina, ka SARS-CoV-2 var parādīties fekālijās trīs dienu laikā pēc inficēšanās, teic Šveices Federālā tehnoloģiju institūta Lozannā virusologs Tamars Kons. Simptomi, kas šķiet pietiekami nopietni, lai lūgtu mediķu palīdzību, parasti izpaužas pēc nedēļas vai divām.

ASV kompānija "Biobot Analytics" kopā ar Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta un Hārvarda universitātes zinātniekiem martā pētīja notekūdeņu paraugus no attīrīšanas stacijām Masačūsetsā. Apkārtējā rajonā bija apmēram 450 Covid-19 gadījumu, bet pēc analīzēm pētnieki pieļauj, ka reāli var būt no 2300 līdz 115 000 inficēto, raksta "Newsweek".