Narkokartelis Meksikā nabagus apgādā ar palīdzības pakām

Meksikā novērots, ka vietējo narkokarteļu pārstāvji iesaistījušies labdarībā un nabadzīgajiem cilvēkiem izdalījuši kastes ar produktiem, aizsargmaskām un dezinfekcijas līdzekļiem. Zīmīgi, ...

Pasaulē

FOTO: lūk, ko nabadzīgajiem pandēmijas laikā izsniedz narkokarteļi

Jauns.lv

Meksikā novērots, ka vietējo narkokarteļu pārstāvji iesaistījušies labdarībā un nabadzīgajiem cilvēkiem izdalījuši kastes ar produktiem, aizsargmaskām un dezinfekcijas līdzekļiem. Zīmīgi, ka kastes rotā karteļa atpazīšanas zīmes, vēstī “Business Insider”.

FOTO: lūk, ko nabadzīgajiem pandēmijas laikā izsni...

Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors gan nav priecīgs par šādu iniciatīvu, sakot, ka viņu rīcība nebūt nepalīdz. “Palīdz tas, ja viņi pārtrauc savus ļaunos darbus,” sacīja prezidents.

Internetā nonākušajos kadros redzams, kā Gvadalaharas pilsētas noliktavās vairāki darbinieki sapako sūtījumus ar ilgstoši uzglabājamiem produktiem, kurus paredzēts izsniegt vecāka gadagājuma cilvēkiem un citiem, kuriem tas ir vajadzīgs. Darbiniekiem uz sejas ir auduma maskas ar pazīstamā narkobarona Hoakina Gusmana (El Čapo) attēlu. Šim kriminālo aprindu līderim pērn ASV piespriests mūža ieslodzījums. Arī uz kastēm, kurās iepakoja sūtījumus, bija redzams El Čapo attēls un uzraksts “ElChapoGuzman.com”, vēstī mediji.

Speciālists organizētās noziedzības jomā Falko Ernsts gan norāda, ka šādā rīcībā nav nekā neparasta, jo “cilvēku atbalsta nopirkšana ar preču izdalīšanas palīdzību Meksikā ir ierasta prakse, kuru vienmēr izmantojuši noziedzīgie grupējumi un politiķi”.

“Jaunums šajā ir tas, ka vairāki grupējumi palielināja izdalāmo sūtījumu daudzumu un tos pavadošo propagandu, lai viņu rīcība tiktu pamanīta,” saka speciālists.

Zīmīgi, ka šādu pieeju grupējumi izmanto uz vismarginālākajām sabiedrības daļām, mērķējot palīdzību uz tiem, kuri krasi izjūt valsts atbalsta trūkumu. Valstī, kurā 42% iedzīvotāju ir pakļauti nabadzībai, bet 56% strādājošo nav nekādas sociālās aizsardzības, karteļiem nav ilgi jāmeklē, kā sasniegt savu mērķauditoriju. Covid-19 krīze turklāt vēl vairāk palielinājusi nevienlīdzības plaisu, izjaucot esošo līdzsvaru, kas nodrošināja izdzīvošanu valsts neaizsargātākajām sociālajām grupām.

Eksperti bažījas, ka šāda laipnība no noziedznieku puses var dārgi maksāt, jo grupējumi vienmēr ir piedāvājuši izvēli "naudu vai lodi", proti, vai nu tu pieņem manu palīdzību un tev ir nauda, vai atsakies, un mirsti.

Lai arī Lopess Orbadors preses konferencē izteicās pret noziedzīgo grupējumu aktivitātēm, sabiedrībai spilgtā atmiņā ir attēls, kurā valsts galva marta beigās paspieda El Čapo mātes roku. “Ja prezidents turpinās izrādīt cieņu pret narkotirgoņu ģimenēm, tad zaudēto teritoriju atjaunot nebūs iespējams,” bažījas eksperti.

foto: XINHUA/SIPA
El Čapo aiztur pēc tam, kad viņš izbēga no cietuma un bēguļoja.
El Čapo aiztur pēc tam, kad viņš izbēga no cietuma un bēguļoja.

Tomēr arī karteļi nav pasargāti no krīzes, kuru izraisījusi Covid-19 pandēmija. Straujš gaisa un jūras satiksmes intensitātes kritums paralizē viņu piegādes, bet viesnīcu, bāru un restorānu slēgšana apgrūtina tirgošanu un citas noziedzīgās darbības. Tā kā trūkst skaidras naudas, dažiem karteļiem nācies apturēt algas izmaksas saviem darbiniekiem. Eksperti gan brīdina, ka peļņas kritums var novest pie jauniem vardarbības uzliesmojumiem, jo grupējumi būs spiesti meklēt jaunus veidus, kā nopelnīt naudu, kas var novest pie tā, ka viņi aktīvāk ķersies klāt izspiešanai un izpirkuma maksas pieprasīšanai. Turklāt šobrīd valsts ir aizņemta ar koronavīrusa apkarošanu, visu savu uzmanību koncentrējot uz šo vienu problēmu. 

Nakts tirgus Bangkokā

PIRMS un PĒC: iespaidīgi foto parāda Covid-19 varu

Covid-19 pandēmijas ietekmē cilvēki pārstājuši pulcēties publiskās vietās. "Reuters" fotogrāfi lieliski spējuši atainot slimības spēku ietekmēt cilvēku paradumus.