Spānijas sociālisti iesniedz parlamentā eitanāzijas likumprojektu
foto: unsplash.com
Pasaulē

Spānijas sociālisti iesniedz parlamentā eitanāzijas likumprojektu

Jauns.lv / LETA

Spānijas premjerministra Pedro Sančesa vadītā Sociālistiskā strādnieku partija (PSOE) otrdien prezentējusi parlamentā likumprojektu, kas paredz legalizēt eitanāziju, pret ko kategoriski iestājusies katoļu baznīca un labējās organizācijas.

Spānijas sociālisti iesniedz parlamentā eitanāzija...

Sančess norādīja, ka partija pie šī jautājuma strādājusi gadiem ilgi. "Mēs zinām, ka daudzi cilvēki gaida un ka nav laika, ko zaudēt. Spānijai ir jāsper šis solis," tviterī pavēstīja Sančess.

Sociālistu ierosinātais likumprojekts paredz, ka ikviena persona, kas cieš no neārstējamas slimības, var saņemt palīdzību nomirt, lai izvairītos no nepanesamām ciešanām.

"Mēs ļoti ceram, ka šoreiz (..) likums tiks virzīts uz priekšu," sacīja organizācijas "Tiesības mirt ar cieņu" vadītājs Fernando Marins. Viņš pauda cerību, ka likumprojekts stāsies spēkā līdz gada beigām.

Eitanāzijas jautājums Spānijā no jauna aktualizējās pērnā gada aprīlī, kad kāds pensionārs tika aizturēts par to, ka palīdzēja savai smagi slimajai sievai izdarīt pašnāvību. Sieviete 30 gadus bija cīnījusies ar izkliedēto sklerozi. Pensionārs vēlāk tika atbrīvots.

Taču debates parlamentā par eitanāziju nobloķēja konservatīvā Tautas partija (PP) un centriski labējā partija "Ciudadanos" ("Pilsoņi").

Šoreiz opozīcija nāk no PP un galēji labējās partijas "Vox" ("Balss").

Pēdējās desmitgadēs debates par eitanāziju Spānijā aktualizējuši vairāki gadījumi, kuros cilvēkiem palīdzēts nomirt. Visplašāk pazīstams kļuva paralizētais kuģa mehāniķis Ramons Sampedro, kurš 30 gadus cīnījās par tiesībām nomirt.

1998.gada kāds draugs beidzot palīdzēja viņam aiziet no dzīves, un šis gadījums iedvesmoja Alehandro Amenabaru radīt filmu "Mar Adentro", kura 2005.gadā saņēma "Oskara" balvu kā labākā ārzemju filma.

Saskaņā ar Spānijā pašreiz spēkā esošajiem likumiem par palīdzību kādam izdarīt pašnāvību var tikt piespriests divu līdz piecu gadu ilgs cietumsods, bet ja cilvēks nomirst, tad sešu līdz desmit gadu ilgs cietumsods. Tomēr sods var tikt samazināts, ja cilvēks bijis nedziedināmi slims un smagi cietis.