Ziemeļkoreja veikusi "ļoti nozīmīgu izmēģinājumu"
foto: AP/Scanpix
Ziemeļkoreja svētdien paziņoja, ka ir veikusi "ļoti nozīmīgu izmēģinājumu" raķešu palaišanas centrā.
Pasaulē

Ziemeļkoreja veikusi "ļoti nozīmīgu izmēģinājumu"

Jauns.lv / LETA

Ziemeļkoreja svētdien paziņoja, ka ir veikusi "ļoti nozīmīgu izmēģinājumu" raķešu palaišanas centrā laikā, kad Phenjana mēģina palielināt spiedienu uz ASV saistībā ar strupceļā nonākušajām kodolsarunām.

Ziemeļkoreja veikusi "ļoti nozīmīgu izmēģinājumu"...

Paziņojums par sestdien notikušo izmēģinājumu Sohajes satelītu palaišanas poligonā izplatīts dažas stundas pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps norādīja, ka būtu pārsteigts, ja Ziemeļkoreja veiktu kādu naidīgi noskaņotu darbību.

"Sohajes satelītu palaišanas poligonā 2017.gada 7.decembra pēcpusdienā notika ļoti nozīmīgs izmēģinājums," paziņoja Ziemeļkorejas Nacionālās aizsardzības zinātnes akadēmijas preses pārstāvis.

Jaunākā izmēģinājuma rezultātam būs "nozīmīga ietekme" uz Ziemeļkorejas "stratēģiskās pozīcijas" maiņu, preses pārstāvja teikto citēja Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra KCNA.

Paziņojumā detalizētāka informācija par izmēģinājumu nav sniegta.

Sohaje atrodas Ziemeļkorejas ziemeļrietumu piekrastē, tā tiek prezentēta kā vieta, kas veidota satelītu palaišanai orbītā.

Tomēr šajā poligonā Phenjana ir veikusi vairāku raķešu palaišanu, ko ASV un citas puses ir nosodījušas kā slēptu tālas darbības rādiusa ballistisko raķešu izmēģinājumu.

5.decembra satelīta attēli liecina, ka poligonā atrodas liels konteiners, kas varētu liecināt par gaidāmu dzinēja izmēģinājumu. Raķešu dzinējus var pielāgot dažādiem mērķiem izmantojamām raķetēm. Starptautiskās sabiedrības vērtējumā Ziemeļkorejas kosmosa programma ir aizsegs ieroču izmēģinājumiem.

Ziemeļkoreja pērn, kad notika tuvināšanās starptautiskajai sabiedrībai, demontēja izmēģinājuma stendu Sohajes poligonā, bet šogad to atjaunoja.

Izmēģinājums veikts laikā, kad strauji tuvojas Phenjanas noteiktais termiņš - 31.decembris -, kurā Ziemeļkoreja no ASV sagaidot jaunu ierosinājumu strupceļā nonākušo kodolsarunu atsākšanai.

Sestdien Tramps uzteica "ļoti labās attiecības" ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu. "Skatīsimies par Ziemeļkoreju. Es būtu ļoti pārsteigts, ja Ziemeļkoreja rīkotos naidīgi," teica ASV prezidents.

Kims "zina, ka man tuvojas vēlēšanas. Nedomāju, ka viņš vēlas tajās iejaukties. Tomēr mēs skatīsimies", piebilda Tramps.

Kopš 2018.gada jūnija Kims un Tramps ir ticies trīs reizes, bet progress denuklearizācijas centienos ir niecīgs.

Pirmajā samitā Tramps paziņoja, ka Ziemeļkorejas līderis ir piekritis iznīcināt "lielu raķešu dzinēju izmēģinājumu vietu". Vēlāk tikšanās laikā ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu Kims piekrita slēgt Sohajes poligonu.

Ziemeļkorejas vēstnieks ANO sestdien paziņojis, ka denuklearizācija vairs nav sarunu objekts un ka turpmākas sarunas ar ASV vairs nav nepieciešamas.

Vēstnieks Kims Sons norādīja, ka ASV iesāktās un uzturētās sarunas ar Phenjanu nav nekas vairāk kā triks laika iegūšanai, ko Vašingtona izmanto iekšpolitiskiem mērķiem.

"Mums tagad nav vajadzīgas ilgstošas sarunas ar ASV, un denuklearizācija jau novākta no sarunu galda," piebilda vēstnieks.