Bites sākušas būvēt ligzdas no plastmasas atkritumiem
foto: Shutterstock
Parasti griezējbites ar saviem žokļiem sagriež lapas, lai iekārtotu ligzdu, bet šoreiz tā izrīkojušās ar plastmasas plēvēm.
Pasaulē

Bites sākušas būvēt ligzdas no plastmasas atkritumiem

Kas Jauns Avīze

Argentīnas biologi atklājuši, ka savvaļas bites sākušas būvēt savas ligzdas pilnībā no plastmasas atkritumiem, raksta bišu izpētei veltītais žurnāls "Apidologie".

Bites sākušas būvēt ligzdas no plastmasas atkritum...

Nacionālā lauksaimniecības institūta zinātnieki pētīja apputeksnēšanu cigoriņu plantācijā, kur izvietoja lamatas – 63 mākslīgas ligzdas griezējbitēm. Tās ir garas caurulītes, kuras atgādina čaklo kukaiņu veidotās vaska šūnas.

Šīs bites ar saviem žokļiem sagriež zāles stiebrus un lapas, lai iekārtotu ligzdu, piepildot to ar dabiskiem materiāliem. No šiem būvmateriāliem bites veido atsevišķas šūnas, kur katrā attīstās bites kāpurs.

2017. un 2018. gadā pētnieki ik mēnesi pārbaudīja lamatas. Izdevās atrast tikai trīs ligzdas, kuras regulāri izmantoja bites. Divas bija būvētas no zemes un zāles, tajās mitinājās piecas bites.

Trešajā ligzdā bija trīs šūnas – divas izklātas ar zilām plastmasas šķiedrām, acīmredzot no izmesta maisa, trešā no izturīgākiem, baltiem plastmasas pavedieniem. Vienā šūnā bija miris kāpurs, otrā kūniņa bija veiksmīgi attīstījusies par pieaugušu biti, trešā bija neskarta.

Iespējams, ka, mazinoties bioloģiskajai daudzveidībai, bitēm trūkst būvmateriālu un kukaiņi cenšas pielāgoties.