Garīdznieki un aktīvisti Austrālijā protestē pret eitanāzijas likuma stāšanos spēkā
foto: unsplash.com
Ilustratīvs foto.
Pasaulē

Garīdznieki un aktīvisti Austrālijā protestē pret eitanāzijas likuma stāšanos spēkā

Jauns.lv / LETA

Katoļu garīdznieki un aktīvisti otrdien pauda iebildumus pret brīvprātīgās eitanāzijas likumiem, kas stāsies spēkā Austrālijas otrajā apdzīvotākajā štatā.

Garīdznieki un aktīvisti Austrālijā protestē pret ...

Likumi par ārsta asistētu pašnāvību, kas Viktorijas štatā pieņemti 2017.gadā, stāsies spēkā trešdien. Tie ļaus neārstējami slimiem pacientiem saņemt letālu medikamentu kombināciju, lai izbeigtu savu dzīvi.

Viktorijas štata katoļu garīdznieki jaunos likumus raksturoja kā "jaunu un ļoti satraucošu nodaļu veselības aprūpē".

"Mēs nevaram sadarboties ar pašnāvības veicināšanu pat tad, ja tās motivācija ir šķietama empātija vai laipnība," teikts vēstulē, ko parakstījuši bīskapi no Melburnas, Balaratas, Seilas un Sendhērstas.

Aktīvistu grupa "Pro-Life Victoria" paziņoja, ka likumi "devalvēs paliatīvo aprūpi" un "padarīs likumīgu" neaizsargātu cilvēku pašnāvību. "Skumji ir tas, ka cilvēki tā saukto asistēto pašnāvību izvēlas, jo jūtas kā apgrūtinājums citiem un viņus spiež tādas lietas kā mantojums, nepacietība, gados vecāku cilvēku ļaunprātīga izmantošana," sacīja viens no protestētājiem Melburnā.

Daudzi citi gan pauduši atbalstu jaunajiem likumiem.

Melburniete Elizabete Šorta, kuras neārstējami slimais vīrs centās panākt asistētas pašnāvības atļaušanu pirms 2014.gadā nomira paliatīvajā aprūpē, pauda prieku par likumiem.

Varasiestādes pusotru gadu ir izstrādājušas detalizētas shēmas ar 68 pasākumiem, lai noteiktu, ka vienīgi pacienti, kas patiešām atbilst nosacījumiem var aiziet mūžībā ar mediķu palīdzību.

Pilngadīgas neārstējami slimas personas, kurām atlicis dzīvot mazāk kā sešus mēnešus - vai 12 mēnešus neirodeģeneratīvu slimību gadījumā - varēs saņemt mediķu palīdzību eitanāzijai.

Tikai paši pacienti varēs izteikt eitanāzijas lūgumu, esot pie veselā saprāta un ar pilnu rīcībspēju. Viņiem eitanāzijas lūgums jāizsaka trīs reizes, divas reizes izejot medicīniskas pārbaudes.

Svētdien Viktorijas štata premjers Daniels Endrjūss paziņoja, ka jau ir saņemti apmēram 100 eitanāzijas pieteikumi. Viņš prognozēja, ka pirmajā gadā asistētu pašnāvību izdarīs apmēram ducis cilvēku, bet pēc tam gadā to skaits nepārsniegs 100-150 cilvēkus.

1995.gadā Austrālijas Ziemeļu teritorija kļuva par pirmo vietu pasaulē, kas atļāva neārstējami slimu cilvēku eitanāziju. Tāda iespēja tika dota četriem cilvēkiem, līdz 1997.gadā federālais parlaments atcēla šo likumu.

Viktorijas štata likumus Austrālijas federālajam parlamentam nav tiesību grozīt.

Arī Rietumaustrālijas un Kvīnslendas štati apsver iespējas pieņemt līdzīgus likumus. Vēl trīs štatos ar pāris balsīm šādi likumi pēdējo gadu laikā ir noraidīti.

Pašreizējā konservatīvā Austrālijas federālā valdība ir pret asistētas pašnāvības likumiem.