Lietuvas Banka izlaiž stinšu zvejai veltītas kolekcijas monētas - 1,50 un 10 eiro vērtībā
Sākoties stinšu jeb salaku ķeršanas sezonai, Lietuvas centrālā banka izlaidusi divas kolekcijas monētas, kas veltītas šo zivju zvejai vai precīzāk - īpašam zvejas paņēmienam, vēsta laikraksts "Verslo žinios".
Šīs pēc svaigiem gurķiem smaržojošās zivis Kuršu jomas zvejnieki savulaik centās ievilināt tīklā zem ledus, iemērcot āliņģī dēli un ritmiski sitot pa to ar pagalēm un vienlaikus skandējot īpašu monotonu dziesmu. Stintes uztvēra skaņu viļņus un sāka riņķot ap āliņģi, iekļūstot tīklā.
Vienas monētas nominālvērtība ir 1,50 eiro, un tā izlaista 30 000 eksemplāru metienā. Otra ir sudraba 10 eiro monēta, kas izlaista 3000 eksemplāru metienā. Abu dizains, ko veidojusi māksliniece Egle Ratkute, ir vienāds - aversā stinšu pievilināšana attēlota no augšas, bet reversā - stinšu bars tīklā zem ledus.
Uz monētas malas lasāmi vārdi, kas lielai daļai lietuviešu, jādomā, šķiet visai mīklaini - "Stinta-pūki". Vārdā "pūkis" Kuršu jomas zvejnieki sauca ķīsi, ko lietuviešu valodā šodien dēvē gluži citā vārdā - "pūgžlys". Dauzot pa āliņģī iemērkto dēli, zvejnieki ritmiski atkārtoja "Stinte, pūķi, stinte, pūķi, lien tīklā, lien tīklā". Šī zveja ar laiku iedēvēta par muzicēšanu un paši zvejnieki - par muzikantiem.
Stintes (Osmerus eperlanus) no Baltijas jūras pa Kuršu jomu dodas uz nārstu Nemunas lejtecē. Kā atgādina Lietuvas Banka, no Kuršu jomas ledus ik gadus tiek noķerti vairāki simti tonnu šo nelielo, bet ļoti iecienīto zivju.