Jemenas karojošās puses ieradušās Zviedrijā uz miera sarunām
Jemenas valdības un nemiernieku delegācijas ieradušās Zviedrijā, lai ceturtdien sāktu miera sarunas par trīs gadus ilgušā pilsoņkara izbeigšanu. ANO atbalstīto sarunu norisei izraudzīta Rimbo pils uz ziemeļiem no Stokholmas.
ANO amatpersonas atzina, ka nesagaida strauju progresu politiskā noregulējuma virzienā, vienlaikus paužot cerību, ka tiks sperti kaut vai nelieli soļi, lai risinātu Jemenas humāno krīzi, kas kļūst arvien smagāka.
Gan starptautiski atzītā valdība, ko atbalsta Saūda Arābijas vadītā militārā koalīcija, gan ar Irānu saistītie šiītu hutiešu nemiernieki pauduši, ka vēlas panāk mieru.
Hutiešu delegācija ANO sūtņa Mārtina Grifitsa pavadībā Stokholmā ieradās otrdienas vakarā. Valdības delegācija un nemiernieku delegācijas vadītājs uz Zviedriju devās trešdien.
Īsi pirms sarunu sākuma Jemenas valdība pieprasīja hutiešu nemierniekiem pamest ostas pilsētu Hudeidu, savukārt hutieši piedraudēja slēgt galvaspilsētas Sanas lidostu ANO lidmašīnām, ja sarunās netiks panākta lidostas pilnīga atvēršana.
ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss vēl novembrī sacīja, ka Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti, kas trīs gadus ilgušajā karā militāri atbalsta Jemenas prezidentu Abdrabuhu Mansūru Hadi, pilnīgi piekrīt šo sarunu rīkošanai.
Grifitss novembrī devās uz Jemenas galvaspilsētu Sanu, kuru kontrolē hutieši, lai pārrunās ar nemiernieku līderiem mudinātu viņus pievienoties miera sarunām Zviedrijā.
Vašingtona ir piegādājusi bumbas un citus ieročus, kā arī nodrošinājusi izlūkošanas atbalstu Saūda Arābijas vadītajai arābu valstu koalīcijai, kura atbalsta Jemenas prezidentu, tomēr nesen izbeidza degvielas uzpildīšanu Saūda Arābijas kara lidmašīnām.
Jemenas miera sarunas bija paredzētas jau septembrī Ženēvā, bet tās nenotika, jo hutieši neieradās uz tām.
Hutieši ir vairākkārt pieprasījuši spēcīgākas drošības garantijas, lai varētu ierasties uz sarunām caur gaisa un jūras blokādi, kuru koalīcija īsteno kopš 2015.gada marta.
Karadarbība starp hutiešiem un starptautiski atzīto Jemenas valdību, kuru no 2015.gada marta militāri atbalsta Saūda Arābijas vadītā koalīcija, ir izraisījusi pašlaik lielāko humāno krīzi pasaulē.
Smags pārtikas trūkums skar astoņus miljonus cilvēku, informēja ANO amatpersonas, brīdinot, ka bada risks draud līdz 14 miljoniem cilvēku jeb pusei Jemenas iedzīvotāju.