Divi jaunieši Kijevā ar Molotova kokteiļiem mēģinājuši aizdedzināt vēsturisko Svētā Andreja baznīcu
Kijevā divi nezināmi cilvēki ceturtdien mēģinājuši aizdedz vēsturisko Svētā Andreja baznīcu, kuru parlaments pagājušajā mēnesī vienojās nodot Stambulā bāzētajam Ekumēniskajam Konstantinopoles patriarhātam.
Kā pavēstīja policija, plkst.7.20 divi jaunieši ar Molotova kokteiļiem apmētājuši baznīcas durvis, taču tās nav aizdegušās.
Apsargi mēģinājuši ļaundarus aizturēt, taču tie pret viņiem pielietojuši gāzes baloniņus un aizbēguši.
Kijevas patriarhāta Ukrainas Pareizticīgās baznīcas pārstāvis, Čerņihivas un Ņižinas arhibīskaps Jevstratijs pavēstīja, ka aiz uzbrukuma stāv Maskava, kas cenšas iebiedēt Ekumēniskā patriarhāta pārstāvjus.
Ukrainas parlaments oktobrī nobalsoja par Svētā Andreja baznīcas nodošanu Ekumēniskajam Konstantinopoles patriarhātam, šo lēmumu pieņemot pēc tam, kad patriarhāts bija piekritis atzīt Ukrainas Pareizticīgās baznīcas neatkarību.
XVIII gadsimtā uz gleznaina pakalna Kijevas centrā būvētais dievnams nodots Konstantinopoles patriarhātam pastāvīgai lietošanai bez maksas, tomēr tas joprojām būs Ukrainas īpašums.
Dievnams šobrīd ir muzejs, un dievkalpojumiem tas netiek izmantots kopš 2015.gada. Agrāk to savām ceremonijām īrēja viena no Maskavai nepakļautajām Ukrainas baznīcām.
Oktobrī Ekumēniskais patriarhāts - tā patriarhs Bartolomejs pareizticīgās baznīcas līderu vidū tiek uzskatīts par pirmo starp vienlīdzīgiem - piekrita atzīt Ukrainas Pareizticīgās baznīcas neatkarību.
Lēmums bija pamatīgs trieciens Maskavas garīgajai autoritātei pareizticīgo pasaulē.
Krievijas Pareizticīgā baznīca lēmumu nosodīja un paziņoja par saišu saraušanu ar Konstantinopoles patriarhātu.
Ukrainā pastāv trīs lielas reliģiskas organizācijas, kas sevi uzskata par pareizticīgām baznīcām - Maskavas patriarhāta Ukrainas Pareizticīgā baznīca, kas ietilpst Krievijas Pareizticīgajā baznīcā, Kijevas patriarhāta Ukrainas Pareizticīgā baznīca un Ukrainas Autokefālā pareizticīgā baznīca. Maskava pēdējās divas organizācijas uzskata par šķeltniekiem.
Aprīlī Maskavas neatzītās baznīcas vērsās pie Konstantinopoles patriarha ar lūgumu atzīt Ukrainas baznīcas neatkarību.
Šo lūgumu atbalstīja Ukrainas prezidents un parlaments.
Sagaidāms, ka jaunajā baznīcas struktūrā iekļausies abu Maskavas neatzīto baznīcu locekļi, kā arī Maskavas patriarhāta garīdznieki, kas vēlēsies tai pievienoties.