Nāvējošas dabas katastrofas un apokaliptiski skati: pēdējais zvans, lai glābtu pasauli
Viesuļvētras, zemestrīces, cunami un plūdi ir tikai dažas no dabas katastrofām, kas spēj radīt nāvējošas sekas. Pēc trīs gadu ilga pētījuma zinātnieki nākuši klajā ar nopietnu paziņojumu, sakot, ka ir pienācis pēdējais brīdis rīkoties, lai glābtu pasauli no "klimata katastrofas".
Viesuļvētra "Maikls" sasniegusi "ārkārtīgi bīstamas" ceturtās kategorijas orkāna spēku un tuvojas ASV Floridas štata piekrastei, trešdien brīdinājis ASV Nacionālais viesuļvētru centrs (NHC). Tikmēr Indonēziju satricinājušas vairākas zemestrīcas un cunami, kā rezultātā bojāgājušo skaits sasniedzis gandrīz divus tūkstošus.
Pie pašreizējām siltumnīcefekta gāzu emisijām Zeme par 1,5 grādiem pēc Celsija varētu sasilt jau 2030.gadā, teikts pirmdien izplatītajā Starpvaldību klimata pārmaiņu paneļa (IPCC) ziņojumā. Lai būtu vismaz 50/50 iespēja palikt zem 1,5 grādu robežas, pasaulei līdz 2050.gadam jākļūst "oglekļa neitrālai".
Zemes virsma ir sasilusi par vienu grādu pēc Celsija, kas ir pietiekami okeāna līmeņa kāpšanai un postošu vētru izraisīšanai un pasaule virzās uz temperatūras kāpumu par 3-4 grādiem, brīdināts ziņojumā.
Nāvējošas dabas katastrofas un apokaliptiski skati: pēdējais zvans, lai glābtu pasauli
"Globālās sasilšanas ierobežošana līdz 1,5 grādiem prasa straujas, tālejošas un bezprecedenta pārmaiņas visos sabiedrības aspektos," paziņoja IPCC.
Zinātnieki uzsver, ka pasaulei neizdosies sasniegt savu mērķi bez izmaiņām iedzīvotāju dzīvesveidos, tāpēc zinātnieki mudina cilvēkus iegādāties mazāk gaļu, pienu, sieru un sviestu un vairāk vietējās izcelsmes sezonālo pārtiku, turklāt iegādāties to pārdomāti, lai pēc iespējas mazāk būtu jāizmet.
Ieteicams vadīt elektriskos automobiļus, kā arī pēc iespējas vairāk pārvietoties ar velosipēdu vai kājām, raksta BBC. Lidmašīnu vietā braukt ar vilcieniem un autobusiem, izmantot video konferenču iespējas, nevis doties biznesa ceļojumos, žāvēt veļu svaigā gaisā, nevis, izmantojot veļas žāvētājus, kā arī pieprasīt zemu oglekļa saturu katrā patēriņa produktā.
"Dzīvesveida izmaiņas var radīt būtiskas izmaiņas," sacījusi Debra Robertsa, izplatītā IPCC ziņojuma pārstāve.