Gibraltāra narkomafija izmēģina jaunu rūpalu - ķērusies pie ienesīgā imigrantu biznesa
foto: REUTERS/SCANPIX
Imigranti Gibraltārā
Pasaulē

Gibraltāra narkomafija izmēģina jaunu rūpalu - ķērusies pie ienesīgā imigrantu biznesa

Kas Jauns Avīze

Narkomafija, kas darbojas Gibraltāra šaurumā, līdztekus hašišam iemēģina spēkus jaunā rūpalā – nelegālo imigrantu nogādē no Āfrikas uz Eiropu.

Gibraltāra narkomafija izmēģina jaunu rūpalu - ķēr...

Kopš vasaras ievērojami pieaugusi nelegāļu straume uz Rietumeiropu caur Spāniju, vēsta "Deutche Welle". Šogad, pēc Sarkanā Krusta datiem, pāri Gibraltāra šaurumam Eiropā iekļuvuši vismaz 35 000 nelegālo migrantu.

2000 eiro no katra

Narkotirgoņi izmanto piepūšamās laivas "Zodiac" ar piekarināmo motoru, kas sasniedz ātrumu līdz 120 kilometriem stundā, veikli aizbēgot no krasta apsardzes patruļām. Avots Spānijas Civilajā gvardē stāsta, ka noziedznieki šīs laivas pērk Nīderlandē pat par 150 000 eiro – nauda viņiem nav problēma.  

Par vienu hašiša kravu viņi saņem 20 000 līdz 30 000 eiro, bet no katra imigranta iekasē vidēji 2000 eiro. Galvenokārt tie ir marokāņi un alžīrieši, kuriem garantēts drošs ceļojums. Narkomafijas pakalpojumus izmanto līdz 15% nelegāļu. Ir bažas, ka par klientiem var kļūst arī teroristi.

Cer uz labprātīgu aizbraukšanu

Spānija atpakaļ izraida tikai Marokas, Alžīrijas, Gvinejas-Bisavas un Mauritānijas pilsoņus, jo ar šīm valstīm Madridei ir atbilstoši līgumi. Pārējiem izsniedz tiesas izpildrakstu par labprātīgu atgriešanos, ko viņi, protams, ignorē, paliekot Spānijā vai dodoties tālāk pa Eiropu.

Spānija aizliegusi savos ūdeņos izmantot ātrumlaivas "Zodiac", un Eiropas Savienība piešķīrusi 130 miljonus eiro Marokai, kas pastiprina savas piekrastes apsardzi. Reidos septembra sākumā Marokas ostas pilsētā Tanžerā aizturēti un izraidīti simtiem migrantu no Kamerūnas, Senegālas un citām Āfrikas valstīm.

Itālija pieņems stingru likumu

Tikmēr pa Vidusjūru atkal klīst nevalstiskās organizācijas kuģis "Aquarius" ar migrantiem no Lībijas, kurus glābēji vēlas nogādāt Eiropas, nevis dzimtenes krastos.

Itālija, Malta un Francija atsakās viņus uzņemt, turklāt Roma gatavojas padarīt stingrāku bēgļu uzņemšanas kārtību. Tiem, kas nevar pretendēt uz bēgļa statusu, humāno aizsardzību piešķirs, pamatojoties uz sešiem kritērijiem, piemēram, steidzami nepieciešamas medicīniskās palīdzības vai dabas katastrofu gadījumos.

Patvēruma pieprasījumu pārtrauks izskatīt, ja pieteicējs būs atzīts par sociāli bīstamu vai būs notiesāts par sevišķi smagu noziegumu, piemēram, slepkavību, izvarošanu vai narkotiku kontrabandu.