Izpētīts, ko pēdējā maltītē baudīja Alpu ledus cilvēks
foto: Vida Press
Eci dzīvoja vara laikmetā, pārejas periodā no neolīta uz bronzas laikmetu.
Pasaulē

Izpētīts, ko pēdējā maltītē baudīja Alpu ledus cilvēks

Kas Jauns Avīze

Izanalizējot Alpu ledus cilvēka kuņģa saturu, zinātnieki secinājuši, ka viņa pēdējā maltīte pirms aptuveni 5300 gadiem bijusi sabalansēta, bet ar ļoti augstu tauku saturu.

Izpētīts, ko pēdējā maltītē baudīja Alpu ledus cil...

Eiropā vecāko mūmiju atrada vācu tūristi 1991. gadā Tirolē kūstošā ledājā Ectāles Alpos uz Austrijas un Itālijas robežas.
Savā pēdējā ēdienreizē viņš mielojies ar kalnu āža un staltbrieža gaļu, visticamāk, jēlu vai žāvētu, un graudaugiem. Kuņģī atrastas arī indīga paparžauga pēdas, secinājuši aptuveni 40 zinātnieki, kuri piedalījās pētījumā.

Gandrīz puse no kuņģa satura bija tauki, kas, visticamāk, nākuši no āža gaļas. Iepriekšējos pētījumos atklāts, ka par Eci nosauktajam ledus cilvēkam bija aizsprostojušās artērijas, ko, visticamāk, veicinājusi pārtika ar augstu tauku saturu.

“Viņš skaidri apzinājās, ka tauki ir augstas enerģijas avots, un kombinēja savu uzturu, lai izdzīvotu augstu kalnos,” teic Franks Maiksners no Eiropas akadēmijas Mūmijas pētījumu institūta Bolcāno Itālijā.

Nāves brīdī viņš bija aptuveni 45 gadus vecs. Spriežot pēc bultas uzgaļa labajā plecā, viņu noslepkavoja. Eci kuņģis bija pilns, kas nozīmē, ka viņš paēdis īsi pirms nāves.

Zinātnieki ir rekonstruējuši Eci izskatu, atšifrējuši genomu, atraduši uz ādas 61 tetovējumu – pasaulē zināmo visvecāko šādu ķermeņa rotu.