Staļingradā kritušo kauli mētājas kopā ar atkritumiem
foto: Balasov online
Aiz karavīru kapsētas žoga mētājas kauli.
Pasaulē

Staļingradā kritušo kauli mētājas kopā ar atkritumiem

Kas Jauns Avīze

Krievijā atkal ar lielu pompu nosvinēta uzvara karā, bet tikmēr attieksme pret karavīru kapiem ir šokējoša.

Staļingradā kritušo kauli mētājas kopā ar atkritum...

Balašovā Saratovas apgabalā atrodas Povorinskas memoriālā kapsēta, kur brāļu kapos apbedīti vairāk nekā 2000 padomju karavīru. Viņu mirstīgās atliekas jau gadiem guļ juku jukām ar atkritumiem. Kopš 2014. gada, kad reģionālie plašsaziņas līdzekļi vēstīja par šo traģisko situāciju, atkritumu kļuvis tikai vairāk.

Šeit apbedīti 2347 Staļingradas kaujā kritušie, un viņu kauli vārda tiešā nozīmē rēgojas ārā no zemes, raksta interneta vietne Versija.Saratov.

Blakus kapsētas žogam atrodas grava, pa kuru tek strauts. Nogāzes pamazām izskalo ūdens, zemes noslīdējumus veicina arī tuvējo privātmāju iedzīvotāji, vietējie gravā met savus mēslus, kaut arī pilsētā ir pieejami atkritumu konteineri. Nogāze nobrūk kopā ar brāļu kapos apbedīto kauliem.

Varas iestādes pirms četriem gadiem izskatīja iespēju nostiprināt gravas nogāzes vai pārapbedīt mirstīgās atliekas, bet līdz galam neizlēma un neizdarīja neko, tikai pēc tiesas prasības apbēra kapus ar jaunu zemes kārtu, kas jau pēc diviem gadiem bija noskalota.

Šogad, gatavojoties urrāpatriotisma svētkiem, nokrāsots memoriāla žogs, nobalsināti koki un novākti redzamākie atkritumi, bet aiz sētas nekas nav mainījies.

Jauns.lv jau ziņoja, ka arī Latvijā pēdējā laikā atrod kara laikā kritušos. Saldus novada Pampāļu pagastā atrastas vēl 95 padomju karavīru mirstīgās atliekas, pavēstījusi biedrība Meklēšanas vienība Leģenda. Uzietas vairākas bedres, kurās katrā bija iemestas 20 līdz 30 cilvēku mirstīgās atliekas. Kopumā kopš aprīļa atrastas aptuveni 400 padomju karavīru mirstīgās atliekas, no kuriem identificēti septiņi kritušie.

Atrasta arī kaujas medaļa par drosmi, Sarkanās Zvaigznes ordenis un Latvijai netipisks priekšmets – karavīra identifikācijas kapsula. Tajā ievietotais papīrs ir samircis, tādēļ tas ievietots dzesēšanas kamerā, lai iztvaicētu mitrumu. Šī procedūra var ilgt vairāk par mēnesi, bet pēc tam būs iespējams iepazīties ar kapsulas saturu. Izrakumu vietā kaujas norisinājušās no 1945. gada janvāra līdz kara beigām maijā, bet kritušie aprakti uzreiz pēc kara.