Video: pasauli satriec nirēja nofilmēta aina tūristu iemīļotās Bali salas šķietami skaistajos ūdeņos
Šajās dienās pasauli pamatīgi šokējis kāds britu nirēja uzņemts video tūristu tik iecienītajā Bali salā, kur ik dienas tiek uzņemtas neskaitāmas fotogrāfijas uz tirkīzzilās jūras fona. Izrādās, ka šīs jūras un pludmaļu skaistums ir vien glīta fasāde.
Internetā publicētajos kadros redzams, kā nirējs peld jūrā, plastmasas maisiņu, dažādu drazu un retu reizi kāda jūras dzīļu iemītnieka pavadīts.
Video uzņemts nirēju populārā vietā, kas atrodas pie nelielās Nusa Penidas salas 20 kilometru attālumā no Bali. Kadros redzamais Ričs Horners par redzēto raksta, ka okeāna straumes atnesušas "jaukas dāvanas" medūzu, planktona un arī drazu veidolā.
"Plastmasas maisiņi, plastmasas pudeles, plastmasas krūzes, plastmasas plēves, plastmasas spaiņi, plastmasas iesaiņojumi, plastmasas grozi, plastmasas somas, vēl maisiņi, plastmasa, plastmasa. Tik daudz plastmasas!" - uzskaita Horners.
Zīmīgi, ka video tapis jūrā vietā, kas ir divragaino velnraju "attīrīšanās stacija" - tās šurp ierodas "baudīt" SPA procedūras, mazākām zivīm noskrubinot un noēdot parazītus no raju ķermeņiem. Diemžēl vai par laimi, video redzama tikai viena raja. "Pārsteigums, pārsteigums, šodien tur nebija pārāk daudz raju..." sacījis Horners.
Biedējošs šajā visā ir fakts, ka rajas (un arī citi jūras iemītnieki) šos atkritumus nejauši apēd.
Atkritumi līdz Bali nonākuši no Javas salas lietus jeb "atkritumu" sezonas rezultātā. Nirējs stāsta, ka lietus sezonas laikā nirēji ūdenī virs savām galvām bieži redz "drazu mākoņus", tomēr šogad piedzīvotais ir kas iepriekš neredzēts. Dažas dienas vēlāk Horners ziņoja, ka atkritumi no šīs rajām svarīgās vietas jau ir aizvirzījušies un uzsākuši savu ceļu uz Indijas okeānu.
Indonēzija, kas ir 4. apdzīvotākā valsts pasaulē, ik dienas saražo 130 tonnas atkritumu, taču pārstrādes poligonos nonāk vien puse drazu, liecina aplēses. Pārējo vai nu nelegāli sadedzina vai vienkārši samet jūrās un upēs.
Tas, ka valdība rīkojas ļoti kūtri, bet vietējiem iedzīvotājiem gluži vienkārši trūkst zināšanu vides aizsardzības, atkritumu šķirošanas un pārstrādes jomā, Indonēziju padarījis par otru lielāko plastmasas piesārņotājvalsti pēc Ķīnas.
Pirms dažām nedēļām tūkstošiem cilvēku Bali salā sarīkoja akciju, masveidā savācot atkritumus, cerībā attīrīt salas pludmales, upes un džungļus, kā arī pievērst vietējo cilvēku uzmanību šiem jautājumiem.