Atteikšanās no pulksteņa grozīšanas šurpu turpu būtu saprātīgs solis, domā Igaunijas premjers
Lai gan Igaunijas valdība nav apspriedusi jautājumu par atteikšanos no ziemas un vasaras laika maiņas, premjerministrs Jiri Ratass atzinis, ka viņš personiski uzskatītu to par saprātīgu soli.
"Mums būtu jāatbalsta tas, ko ierosinājusi Somija, bet tas būtu jādara visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs," viņš norādījis žurnālistiem.
Kā izteicies Igaunijas premjerministrs, kādreizējie argumenti par ziemas un vasaras laika maiņas labvēlīgo ietekmi uz cilvēku veselību un ekonomiku vairs nepārliecina.
Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ceturtdien pieņemtā rezolūcijā aicina Eiropas Komisiju (EK) rūpīgi izvērtēt ziemas un vasaras laika maiņas lietderību un, ja nepieciešams, pārskatīt attiecīgos noteikumus.
Pilsoņu iniciatīvas vairākās Eiropas valstīs apliecinājušas, ka lielu daļu sabiedrības satrauc pāreja uz vasaras laiku un atgriešanās pie ziemas laika, kas notiek katra marta un oktobra pēdējā nedēļas nogalē. Virkne pētījumu uzrādījuši pretrunīgus rezultātus, taču norāda uz negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību, teikts rezolūcijā.
Par atteikšanos no pārejas uz vasaras laiku visaktīvāk iestājas Lietuva, Somija un Polija.
Lietuvas Seims jau 2015.gadā ieteica valdībai spert soļus, lai panāktu, ka minētā ES direktīva tiek mainīta un Lietuva iegūst tiesības pati lemt, pēc kāda laika dzīvot, taču valdība toreiz nolēma nevērsties pie EK.
Pērn Lietuvā tika veikta reprezentatīva sabiedriskās domas aptauja, kas apliecināja, ka pulksteņu pārgriešanu neatbalsta 78% respondentu, bet atbalsta tikai 7%. Gada nogalē valdība paziņoja, ka rosinās diskusijas par šo jautājumu Eiropas Savienībā.
Arī Somija izvirzījusi mērķi panākt Eiropā atteikšanos no ziemas un vasaras laika maiņas. Vairāk nekā 70 000 somu pērn parakstīja petīciju, kurā aicināja atteikties no pulksteņa rādītāju pārgriešanas, un Somijas parlamenta komiteja nāca klajā ar paziņojumu, kurā atsaucās uz pētījumu, kas apliecina, ka pulksteņa pārgriešana cilvēkiem izraisa miega traucējumus, samazina darbaspējas un var radīt nopietnas veselības problēmas.