Jaunā Pentagona stratēģija iezīmē pretstāvi Ķīnai un Krievijai
ASV armijai jāatgūst stratēģiskais pārākums pār Krieviju un Ķīnu, kā arī par prioritāti jāizvirza gatavība karam, piektdien atzina ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss, iepazīstinot ar Pentagona nākotnes redzējumu.
"Šī stratēģija apliecina manu apņemšanos neatliekami īstenot plaša mēroga pārmaiņas," stratēģijas ievadā norādīja ministrs.
Stratēģijā "atzīts, ka konkrēti Ķīna un Krievija ir vairākus gadus uzcītīgi strādājušas, lai attīstītu savas militārās jaudas un mestu izaicinājumu mūsu militārajam pārākumam," sacīja ministra vietnieks stratēģijas un bruņoto spēku attīstības jautājumos Elbridžs Kolbijs.
"Ķīna ir stratēģiskais konkurents, kas lietā liek agresīvu ekonomiku, lai iebiedētu kaimiņus, vienlaikus militarizējot objektus Dienvidķīnas jūrā," norādīja Matiss.
"Krievija ir pārkāpusi tuvīno valstu robežas un īsteno veto varu attiecībā uz kaimiņu ekonomiskajiem, diplomātiskajiem un drošības lēmumiem," viņš piebilda, vienlaikus minot Irānu un Ziemeļkoreju kā draudus mieram.
ASV jābūt gatavām cīnīties karā, uzsvēra ministrs.
"Drošākais veids, kā novērst karu, ir būt gataviem uzvarēt karā," viņš norādīja.
"Lai tas notiktu, ir nepieciešama konkurētspējīga pieeja attiecībā uz spēku izvietošanu un konsekventas, daudzu gadu investīcijas, lai atjaunotu kaujas spēju gatavību un nodrošinātu letālu spēku."
Matisa stratēģijā arī pausts aicinājums nodrošināt lielāku koordināciju ar sabiedrotajiem.
"Mēs sagaidām, ka Eiropas sabiedrotie pildīs savas saistības attiecībā uz aizsardzības un modernizācijas tēriņiem, lai stiprinātu aliansi situācijā, kad mums ir kopīgas drošības raizes," norādīja Matiss, izsakoties par NATO valstu apņemšanos tērēt vairāk saviem aizsardzības budžetiem.