Lietuva ierosinās ES līmeņa diskusijas par atteikšanos no pārejas uz vasaras laiku
foto: LETA
Pasaulē

Lietuva ierosinās ES līmeņa diskusijas par atteikšanos no pārejas uz vasaras laiku

LETA

Lietuva ierosinās Eiropas Savienības (ES) līmeņa diskusijas par atteikšanos no pārejas uz vasaras laiku, trešdien nolēmusi Lietuvas valdība.

Lietuva ierosinās ES līmeņa diskusijas par atteikš...

Lietuvas politiķi arī iepriekš apsvēruši šādu ideju, taču šoreiz tā varētu gūt plašāku atbalstu, jo arī Polija un Somija sākušas runāt par iespēju atteikties no pulksteņa rādītāju pagriešanas divreiz gadā.

ES pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un ES Padomes direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām ES dalībvalstīm.

"Mēs pašreiz nevaram garantēt, ka nākamgad pārejas nebūs, bet mēs ierosinām diskusijas Eiropas Savienībā," žurnālistiem paziņoja Lietuvas premjerministra Sauļus Skverneļa padomnieks Deivids Matuļonis.

Lietuvas amatpersonas vēlas noskaidrot, kāds ir pārējo ES valstu viedoklis šajā jautājumā, un aktualizēt jautājumu, vai dalībvalstīm ir obligāti jāievēro direktīva par pāreju uz vasaras laiku.

"Kādam ir jāuzņemas iniciatīva. Kāpēc ne mums?" sacīja Matuļonis.

Direktīva nosaka pulksteņa pagriešanu par stundu uz priekšu marta pēdējā svētdienā un stundu atpakaļ oktobra pēdējā svētdienā.

Pāreja no ziemas laika uz vasaras laiku un atpakaļ ieviesta, to pamatojot ar nepieciešamību labāk izmantot diennakts gaišo laiku, taču pastāv viedoklis, ka tā var kaitēt veselībai. Turklāt ģeogrāfiski Lietuvas rietumdaļa ietilpst pirmajā laika joslā, bet pārējā valsts teritorija - otrajā.

2015.gadā Lietuvas Seims ieteica valdībai spert soļus, lai panāktu, ka minētā ES direktīva tiek mainīta un Lietuva iegūst tiesības pašai lemt, pēc kāda laika dzīvot, taču valdība nolēma nevērsties pie Eiropas Komisijas. Ekonomikas ministrija toreiz norādīja, ka tāds lēmums pieņemts, balstoties uz pētījumu, kas veikts veselības, enerģētikas, transporta, vides, tūrisma un lauksaimniecības jomā un kurā nav konstatēts, ka pašreizējā vasaras un ziemas laika maiņas sistēma negatīvi ietekmētu ekonomiku vai cilvēku veselību.

Sabiedriskās domas aptauja, kas tika veikta pagājušā gada aprīlī, liecina, ka gandrīz 80% Lietuvas iedzīvotāju neatbalsta pulksteņa rādītāju pagriešanu divreiz gadā.