Šulcs: Merkele ir daļēji atbildīga par AfD panākumiem
Vācijas sociāldemokrātu (SPD) līderis Martins Šulcs svētdien paziņojis, ka kanclere Angela Merkele ir daļēji atbildīga par eiroskeptiķu partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) panākumiem Bundestāga vēlēšanās.
"Es uzskatu, ka Merkele vadīja skandalozu vēlēšanu kampaņu" norādīja SPD līderis.
Viņš pauda pārliecību, ka Vācijā īstenotā politika ir cietusi neveiksmi, un AfD daļēji ir aizpildījusi vakuumu.
"Es uzskatu, ka Merkelei ir vērā ņemama atbildība par to," piebilda Šulcs.
Bundestāga vēlēšanas Vācijā
Vācijā sākusies balsošana Bundestāga vēlēšanās, kurās, spriežot pēc aptaujām, visvairāk balsu iegūs kancleres Angelas Merkeles vadītie konservatīvie, paverot viņai ceļu ...
Atbilstoši prognozēm pret imigrāciju noskaņotā AfD vēlēšanās izcīnījusi līdz 13,5% balsu, pirmo reizi iekļūstot Bundestāgā.
Rezultātu prognozes liecina, ka Merkeles vadītie konservatīvie Bundestāga vēlēšanās ieguvuši aptuveni 33% balsu, bet sociāldemokrāti (SPD) izcīnījuši 20% līdz 21% balsu.
Raidorganizāciju ARD un ZDF rezultātu prognozes liecina, ka Merkeles vadītie kristīgie demokrāti (CDU) un viņu Bavārijas meitaspartija - Kristīgi sociālā savienība (CSU) - ieguvuši aptuveni 33% balsu, kas ir mazāk nekā iepriekšējās Bundestāga vēlēšanās pirms četriem gadiem, kad konservatīvie ieguva 41,5% balsu.
Tikmēr SPD, kā izskatās, piedzīvojuši smagāko zaudējumu vēlēšanās kopš Otrā pasaules kara.
Par lielu uzvarētāju sevi var uzskatīt arī konservatīvo tradicionālie partneri - Brīvo demokrātu partija (FDP). Saskaņā ar rezultātu prognozēm FDP izcīnījusi aptuveni 10,5% balsu, kas ļaus partijai atgriezties parlamentā.
Saskaņā ar prognozēm, "zaļie" izcīnījuši 9,5% balsu, bet kreiso ekstrēmistu partija "Die Linke" ("Kreisie") - 9% balsu.
Sociāldemokrāti, kas ir tradicionālie CDU/CSU sāncenši, bet pašreizējie koalīcijas partneri, paziņojuši, ka tagad pāries opozīcijā.
Ja SPD nemainīs savas domas, tas nozīmēs, ka Merkelei, kurai CDU/CSU uzvara nodrošinājusi ceturto pilnvaru termiņu valdības vadītāja krēslā, būs tikai viena izvēle jaunās valdības veidošanā - sadarbība ar FDP un "zaļajiem" jeb tā dēvētā Jamaikas koalīcija.
Šāda trejsavienība Vācijā vēl nav pieredzēta, un tās izveidošana, ņemot vērā ievērojamās ideoloģiskās pretišķības, varētu prasīt dažus nopietnus kompromisus, un tāpēc koalīcijas sarunas varētu ievērojami ieilgt.