Kā viena muļķīga universitātes darbinieku nolaidība izpostīja jaunas sievietes dzīvi
Pēc 17 gadus ilgas tiesāšanās sieviete no Pakistānas uzvarējusi cīņā pret savu universitāti, kuras pieļautā kļūme radīja milzīgu baumu vilni, kas kardināli mainīja sievietes dzīvi.
Vadžiha Arūža stāsta: "Universitāte sagrāva manus sapņus un nekad par to pat neatvainojās. Nekāda nauda nespētu kompensēt to kaitējumu, kuru viņu rīcība nodarīja manam godam un reputācijai sabiedrībā."
Šie notikumi aizsākās ar šķietami sīku kļūdiņu, kad šobrīd 38 gadus vecā Arūža studēja angļu filoloģijas maģistrantūrā Pendžābas Universitātē Lahorā. Universitāte kļūdas pēc protokolos ierakstīja, ka sieviete eksāmena dienā nav bijusi mācību iestādē un pārbaudījumu nav nolikusi.
Pakistānas sabiedrība ir ārkārtīgi konservatīva, tāpēc šī situācija, kurā nonāca jaunā sieviete, bija nudien neapskaužama. Ģimenes nereti savas meitas ļoti aizsargā, randiņi, ja arī ir atļauti, tad tikai pavadoņa uzraudzībā. Izskanot apgalvojumam, ka studente kaut kur bijusi viena pati, aizsākās spekulācijas - bet ja nu bija iesaistīts kāds vīrietis?
Loģiski, ka šīs ziņas sasniedza arī sievietes ģimeni, draugus un paziņas. "Pat mana māte uz mani dīvaini skatījās, viņas acīs bija šaubas. Mani brālēni sāka uzdot jautājumus un vaicāja, kāpēc es izlaidu eksāmenu," stāsta Arūža, piebilstot, ka baumas izplatījās neaptveramā ātrumā, tāpēc arī skolas biedri viņai sagādāja ne mazums galvassāpju, kaitinot un bikstot studenti.
Skolasbiedri, Arūžai dzirdot, spriedelējuši, ka sieviete, kura aizlaižas no eksāmena, var būt bijusi visur kur. "Vienā brīdī es biju tādā izmisumā, ka apsvēru beigt dzīvi pašnāvībā," viņa pastāsta.
Jaunā sieviete tomēr atrada spēkus cīnīties par savu taisnību un ar prasību pret mācību iestādi vērstās Lahoras Augstākajā tiesā. Viņas ģimene valstī, kur meiteņu goda noslepkavošanas ir ikdienišķa parādība, galu galā nostājās meitas pusē. Tiesā viņu pārstāvēja tēvs, kurš ir praktizējošs jurists un pensionējies tiesnesis. Pēc četriem mēnešiem universitātes pārstāvji tiesā tomēr iesniedza sievietes eksāmena atbilžu lapu un paskaidroja, ka tā bijusi kancelejas darbinieku kļūme.
Universitāte atzina savu kļūdu un laboja eksāmenu rezultātus, kamēr tiesa universitāti atzina par vainīgu nolaidībā. Arūža gan saka, ka nodarītais posts tobrīd jau bija milzīgs. "Atgūt cilvēku cieņu bija ļoti grūti,," viņa sacīja. Tieši tādēļ studente nolēma vēlreiz vērsties tiesā par goda un cieņas aizskaršanu.
Tikmēr Arūžas vecāki, baiļojoties par meitas nākotni, nolēma ātri viņu izprecināt. Par laimi, viņas vīra ģimene bija mūsdienīgi domājoša. Kāzas tika nosvinētas vien četrus mēnešus pēc absolvēšanas. "Mani vecāki domāja, ka būs labāk, ja es drīzāk apprecēšos," skaidro sieviete, piebilstot, ka laulība tomēr bija šķērslis viņas turpmākajām mācībām un darbam Pakistānas valdības struktūrās, kas pirms šī misēkļa bija sievietes lielais dzīves mērķis. Viņas neprecētās māsas tikmēr varēja turpināt studijas.
Dažus gadus pēc kāzām Arūža ar savu vīru un meitu pārcēlās uz Kanādu, kur pasaulē nāca vēl divi viņu bērni. Lai arī Arūža tā arī nav varējusi piepildīt savu sapni par karjeru, viņa nosaka - Ziemeļamerikā jūtas laimīga. Tikmēr viņas prasība gausi ceļojusi pa tiesas gaiteņiem, turklāt universitāte cīnījās ar visiem spēkiem, lai nezaudētu prāvu, taču nesekmīgi - tika nolemts, ka sievietei jāsaņem 800 000 Pakistānas rūpiju (7093 eiro) kompensācija. Universitāte spriedumu gan vēl drīkst pārsūdzēt.
Pendžābas universitātes pārstāvis Kūrums Šehzads sacīja BBC, ka administrācija vēl iepazīsies ar spriedumu un tad lems, kā rīkoties tālāk. "Skatīsimies. Ja studentam ir taisnība, mēs noteikti izpildīsim tiesas lēmumu. Ja mēs jutīsim, ka taisnība ir mūsu pusē, spriedumu pārsūdzēsim," viņš skaidroja.
Pakistānā pazīstamā tiesību aizstāve Farzana Bari sarunā ar BBC atzina - lai arī sabiedrība šo gadu laikā ir mainījusies, daži tabu aizvien ir aktuāli. "Pat tad, ja kāda meitene līdzīgā situācijā nonāktu šodien, viņa saskartos ar līdzīgu baumošanu un spiedienu no cilvēku puses," viņa sacīja, paužot izbrīnu, ka Arūžai izdevās tik ilgi noturēt lietu tiesā. "Kopumā cilvēki vai nu netic tiesu varai vai arī viņi drīz vien padodas," saka Bari.