Postošā zemestrīce saīsinājusi diennakts ilgumu
Čīles zemestrīce ir saīsinājusi planētas diennakts ilgumu par 1.26 milisekundēm. Par to savā preses relīzē ziņo ASV Nacionālās Aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) Reaktīvās kustības laboratorija (Jet Propulsion Laboratory –JPL).
Šīs laboratorijas darbinieks Ričards Gross veicis aprēķinus, kuru rezultāti liecina par to, ka Čīles zemestrīces rezultātā notikusi Zemes masas pārdalīšanās un par aptuveni 8 centimetriem nobīdījusies planētas ass. Šī ass atšķiras no Zemes rotācijas ass – piemēram, Ziemeļpolā abu asu krustošanās punkti ar Zemes virsmu viens no otra atpaliek par aptuveni 10 metriem.
Bez tam, Gross salīdzinājis Čīles zemestrīci ar zemestrīci Sumatrā 2004.gadā. Saskaņā ar pētnieku aplēsēm Čīles zemestrīcei bijusi lielāka ietekme uz Zemes asi nekā 9,1 balli spēcīgajam pazemes grūdienam, kas 2004.gadā izraisīja katastrofālo cunami Āzijā. Tas izskaidrojams ar faktu, ka lūzuma līnija Čīles zemestrīces gadījumā "Zemē iestiepjas nedaudz stāvākā leņķī, nekā tā, kas vainojama 2004.gada" pazemes grūdienā Indonēzijā. Tolaik Zemes ass nobīdījās par aptuveni septiņiem centimetriem, savukārt diennakts ilgums saruka par 6,8 mikrosekundēm, liecina NASA aprēķini.
Jau ziņots, ka postošās Čīles zemestrīces upuru skaits atbilstoši oficiālajiem datiem sasniedzis 795 cilvēkus, otrdien apstiprināja šīs valsts prezidente Mišela Bašlē.
Čīles zemestrīces sekas
Atgādinām, ka zemestrīce Čīlē notika šā gada 27.februārī pulksten10:34 pēc Latvijas laika. Pazemes grūdienu spēks bija 8.8 balles pēc Rihtera skalas. Zemestrīces rezultātā Japānā, Filipīnās, Latīņamerikas valstīs, Indonēzijā, kā arī Kuriļu salās un Kamčatkā tika izsludināta cunami trauksme.
VIDEO: Čīle pēc zemestrīces