Trīs ceturtdaļas cilvēku uzskata internetu par vienu no pamattiesībām
Vairāk nekā trīs ceturtdaļas cilvēku visā pasaulē uzskata, ka piekļuve internetam ir pamattiesību sastāvdaļa, secināts pirmdien publiskotajā aptaujā, kas veikta pēc britu raidsabiedrības BBC pasūtījuma.
Tajā piedalījušies vairāk nekā 27 000 pieaugušo no 26 valstīm, paužot atbalstu nepieciešamībai nodrošināt piekļuvi globālajam tīmeklim visā pasaulē.
Dažās valstīs, tostarp Somijā un Igaunijā, iespēja izmantot internetu jau tiek uzskatīta par cilvēktiesību daļu, vēsta BBC.
"Nedrīkst ignorēt tiesības sazināties," uzskata Starptautiskās Telekomunikāciju savienības ģenerālsekretārs Hamaduns Turē. "Internets ir, iespējams, visietekmīgākais jebkad radītais izglītības resurss."
Kā liecina aptaujas rezultāti, gandrīz 79% respondentu pilnībā vai daļēji piekrīt uzskatam, ka internets "ir visu cilvēku pamattiesību" neatņemama daļa. Šādu atbildi snieguši gan tie cilvēki, kuriem ir piekļuve tīmeklim, gan tie, kuriem šādas iespējas nav.
Kopumā 87% no tiem cilvēkiem, kuri lieto internetu, uzskata, ka būtu jāgarantē tiesības piekļūt tīmeklim, bet šādas nostājas atbalstītāju īpatsvars interneta nelietotāju vidū ir 70%.
Cilvēki no dažādām valstīm arī atzinuši, ka internets kļuvis par neatņemamu dzīves daļu, un bez tā nevarētu iztikt trīs ceturtdaļas respondentu Japānā, Meksikā un Krievijā.
Dienvidkorejā, kur gandrīz visiem nodrošināta piekļuve ātras darbības tīklam, 96% apjautāto uzskata, ka iespēja lietot internetu būtu jāpasludina par pamattiesību daļu.
ASV Finanšu ministrija pirmdien atviegloja sankcijas pret Irānu, Kubu un Sudānu, atļaujot uzņēmumiem eksportēt pakalpojumus, kas saistīti ar interneta pārlūkošanu, blogošanu, čatošanu, sazināšanos sociālās komunikācijas vietnēs, kā arī fotogrāfiju un videofailu apmaiņu. "Mēs atbalstām tiesības brīvi izteikties," lēmumu pirmdien pamatoja ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone. Ar šādu soli Vašingtona cer, ka irāņi "varēs sazināties, neraugoties uz viņu valdības centieniem bloķēt komunikāciju," viņa paskaidroja.