Pasaules neparastāko festivālu top 10
Pasaulē ik dienu notiek visdažādākie fiestivāli: sākot ar ceļošanu zārkā, beidzot ar skriešanu kailam. Nupat noslēdzies arī Japānas bērnu saraudināšanas festivāls un daudzi ne mazāk ekstravaganti festivāli vēl priekšā.
Plānojot ceļojumu, vērts pievērst uzmanību tam, vai brauciena laikā izvēlētajā valstī nenotiek kāds festivāls vai cits atmiņā paliekošs pasākums, kas padarītu ceļojumu neaizmirstamu.
10. Fallu festivāls Japānā. Ikgadējais auglības festivāls tradicionāli notiek aprīļa pirmajā svētdienā, kas šogad sakrita ar kristiešu un pareizticīgo Lieldienām. Runā, ka šis festivāls veicina auglību un laulāto pāru ikdienā ienes harmoniju. Festivāls kļuvis arī par savdabīgu tūristu piesaistīšanas pasākumu, kuru apmeklē tūkstošiem cilvēku no visas pasaules. Kā vēl viens no festivāla mērķiem tiek minēta ziedojumu vākšana cīņai ar HIV.
Vakamijas svētnīcas Peņa statuja dod svētību sievietēm, kuras vēlas tikt pie bērniem. Visu aprīli, ķiršu ziedēšanas laikā, sievietes pielūdz Vakamijas peni, lai tas padarītu viņas auglīgas.
Auglības festivāls Japānā
Spānijā bērnu svētīšanas ceremonijas notiek daudz ekstrēmāk, nekā citur pasaulē. Ikgadējā „Corpus Christi” festivāla laikā zīdaiņi tiek guldīti uz matračiem un vīrieši velnu tērpos lec viņiem pāri. Tas attīra mazuļus no grēkiem, dod laimi un labu veselību. Tiesa gan, pēdējos pāvesta rīkojumos lūgts priesteriem atturēties no rituālajām ceremonijām, kas tiek rīkotas jau kopš 1620.gada.
Itālijā ik gadu norisinās apelsīnu festivāls, kura pirmsākumi meklējami vairāku gadsimtu senā pagātnē. Pasākums, kura laikā notiek vispārēja svaidīšanās ar apelsīniem ik gadu piesaista tūristu pūļus un pārvērš pilsētas ielas apelsīnu sulasspiedē. Savukārt, Spānijā norisinās slavenais tomātu festivāls, kura laikā notiek masveida tomātu kari.
Svaidīšanās ar apelsīniem
7. Ķermeņu caurduršanas festivāli Indijā. Thaipusam ir zināmākais no mazohistiskajiem hinduistu festivāliem, kuros bez lūgšanu skaitīšanas, krāšņiem gājieniem un krāsainiem priekšnesumiem, notiek arī masveida ķermeņu caurduršanas ar visdažādākās formas, lieluma un nozīmes priekšmetiem.
Ķermeņu caurduršanas festivāli Indijā
6. Kailuma festivāli. Janvārī Japānā ir tikpat auksts kā citās ziemeļu puslodes daļās. Bet zemā temperatūra nav šķērslis tūkstošiem vīriešu doties ielās, ar plānām drānas strēmelītēm piesedzot vien intīmākās ķermeņa daļas. „Hadaka Matsuri” ir rituālās attīrīšanās festivāls, kurš dažādās formās sastopams visā Japānā.
5. Pirmsnāves pieredzes festivāls. Fiesta de Santa Marta de Ribarteme ik gadu norisinās Spānijā. Šī festivāla laikā cilvēki priecājas par tiem, kas saskārušies ar nāvi un izdzīvojuši. Svinību dienā tiek rīkota parāde, kurā izdzīvojušie tiek guldīti zārkos un nesti caur pilsētas ielām uz kapsētu un apkārt baznīcai.
4. Svaidīšanās ar krāsām. Šis ir vienīgais hinduistu festivāls, kurā cilvēki neģērbjas svinīgās drēbēs. Tieši otrādi, jo vecākas drēbes, jo labāk. Pavasara Holi festivāla laikā cilvēki spēlējas ar krāsainiem pulveriem, kas tiek dēvēti par gulali. Daudzviet Indijā tiek izmantotas arī šķidras krāsas. Festivāla tradicionālais ēdiens ir vietējais kaņepju paveids, ko dēvē par bhang.
Svaidīšanās ar krāsām
3. Pērtiķu dzīres. Kā var noprast pēc nosaukuma, šis festivāls tiek rīkots par godu pērtiķiem. Katru gadu Taizemē tonnām augļu un dārzeņu tiek likti uz speciāli dekorētiem galdiem, lai godinātu mērkaķu dievu Hanumanu. Kad galdi ir uzklāti, skatītājiem paveras iespaidīga ainava, redzot primātu hordas, kas metas virsū galdiem, lai dzīrotu.
Pērtiķu dzīres
2. Zivju rīšanas festivāls. Kā noprotams pēc nosaukuma, šī festivāla laikā tiek ēstas zivis. Tikai, atšķirībā no citiem ar ēšanu saistītiem pasākumiem, šajā festivālā ēstas tiek dzīvas zivis. Katra februāra pēdējā svētdienā Beļģijā notiek Krakelingen festivāls, kurā bez maizes ripināšanas, vietējie rij dzīvas, vīnā izmērcētas zivtiņas. Pret šo pasākumu iebilst dzīvnieku tiesību aizstāvji, kuri parasti rīko protestu akcijas un aicina, piemēram, dzīvās zivis aizstāt ar marcipāna zivtiņām.
1. Nupat Japānas galvaspilsētā Tokijā noslēdzās ikgadējais bērnu saraudināšanas festivāls, kurā sumo cīkstoņi centās saraudināt mazuļus. Festivālā piedalījās aptuveni 100 mazuļi līdz viena gada vecumam, kurus sumo cīkstoņi cilāja, purināja un baidīja, lai saraudinātu.
Saskaņā ar japāņu tradīcijām bērna saraudināšana šajā ikgadējā pavasara rituālā palīdzēs mazulim izaugt spēcīgam un veselīgam.