Atrasts "superbacilis", kuru nav iespējams iznīcināt
Lielbritānijas slimnīcās parādījies jauns "superbacilis", kas ir rezistents pret visspēcīgākajām antibiotikām, brīdina speciālisti. Zinātnieki baidās, ka infekcija kļūs globāla, un uzskata, ka tā cieši jāvēro un jāizstrādā jauni medikamenti pret to.
Pēc viņu teiktā, baktērijas, kas ražo enzīmu NDM-1, atgriezušās kopā ar pacientiem, kuri bija devušies uz ārvalstīm, piemēram, Indiju un Pakistānu, lai veiktu kosmētiskas ķirurģiskās operācijas. Līdz šim Lielbritānijā konstatēti 50 gadījumi, kad pacientiem atklāts jaunais „superbacilis”.
NDM-1 var mitināties dažādās baktērijās, piemēram, "E.coli", un tas padara tās rezistentas pret vienu no visspēcīgākajām antibiotiku grupām - karbapenemiem.
Šīs antibiotikas parasti tiek lietotas ārkārtējos gadījumos, lai cīnītos pret grūti ārstējamām infekcijām, kuras izraisa multirezistentas baktērijas.
Speciālisti baidās, ka NDM-1 tagad var pārlēkt uz citām baktērijām, kuras jau ir rezistentas pret daudzām citām antibiotikām.
Galarezultātā tas var radīt bīstamas infekcijas, kas strauji izplatītos no cilvēka uz cilvēku un kuras būtu gandrīz neiespējams izārstēt.
Vismaz viena no NDM-1 infekcijām, kuru pētnieki analizēja, bija rezistenta pret visām zināmajām antibiotikām.
Līdzīgas infekcijas novērotas ASV, Kanādā, Austrālijā un Nīderlandē, un starptautiskie pētnieki saka, ka NDM-1 var kļūt par vienu no smagākajām globālajām veselības problēmām.
Pēc pētnieku teiktā, viens veids, kā apturēt NDM-1, ir ātri identificēt un izolēt slimnīcās inficētos pacientus. Infekcijas izplatīšanos var apturēt arī parastie infekciju kontroles pasākumi, piemēram, slimnīcas iekārtu dezinficēšana un roku mazgāšana ar antibakteriālām ziepēm.
Pašreiz lielākā daļa NDM-1 infekciju gadījumu ir ārstējama, lietojot dažādu antibiotiku kombinācijas, taču perspektīva, ka NDM-1 varētu kļūt endēmiska visā pasaulē, "ir skaidra un biedējoša", savā žurnālā "Lancet" raksta pētnieki.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Bulls Press