Pasaules gals atlikts; maiju kalendārs nebeidzas 2012.gadā
Pasaulē

Pasaules gals atlikts; maiju kalendārs nebeidzas 2012.gadā

Jauns.lv

Tiem, kas tic maiju cilts indiāņu pareģotajai apokalipsei 2012.gadā, pienākušas kā labas, tā ļaunas ziņas. Labās ziņas ir tās, ka maiju "Lielā cikla" kalendārs varbūt nemaz nebeidzas 2012.gada 21.decembrī, līdz ar to atliekot arī pasaules galu.

Pasaules gals atlikts; maiju kalendārs nebeidzas 2...

Sliktās ziņas gan liek pievērsties faktam, ka, kalendāram nenoslēdzoties 2012.gadā, neviens patiesībā nezina, kad tas beigsies. Iespējams, tas jau ir noslēdzies.

Nesen publicētajā pētījumā konstatēts, ka maiju kalendārs, iespējams, nebeidzas ar 2012.gadu, vēsta portāls "LiveScience.com".

Izdevniecības "Oxbow Books" svaigi izdotajā grāmatā "Calendars and Years II: Astronomy and Time in the Ancient and Medieval World" ("Kalendāri un gadi II: Astronomija un laiks senajā un viduslaiku pasaulē") viena nodaļa veltīta maiju kalendāram. Tajā kritizēta maiju kalendāra datumu pārnešana mūsdienu kalendārā, norādot uz iespējamo pārrēķināšanos par 50 vai pat 100 gadiem. Tas nozīmē, ka plašu popularitāti ieguvusī 2012.gada apokalipse atliekama vismaz par pāris desmitgadēm, bet maiju cilts vēsturisko notikumu datējums kļūst apšaubāms.

Pasaules gala pareģu aktivizēšanos, pasludinot kārtējo pastardienas tuvošanos, radīja fakts, ka maiju kalendārs beidzas tieši 2012.gadā.

Maiju kalendārs uz šobrīd lietoto gregoriāņu kalendāru tika pārnests, izmantojot GMT korelāciju, kas tā nosaukta pēc trīs uzvārdu iniciāļiem par godu agrīnajiem maiju kultūras pētniekiem Džozefam Gudmenam, Huanam Martinesam-Ernandesam un seram Džonam Ērikam Sidnijam Tompsonam.

Grāmatas nodaļas autors Kalifornijas Santabarbaras universitātes profesors Gerardo Aldana norādījis, ka GMT korelācija pamatā balstījusies uz datumiem, kas iegūti no maiju valodā, bet latīņu alfabētā uzrakstītiem koloniālo laiku dokumentiem.

Vēlāk GMT modeli atbalstīja arī amerikāņu lingvists un antropologs Floids Launsberijs, kas to izmantoja, interpretējot Drēzdenes kodeksa Venēras tabulu - maiju kalendāru un almanahu, kurā datumi atzīmēti attiecībā pret Venēras kustību.

Aldana uzsver, ka Launsberija pierādījumi ne tuvu nav neapstrīdami.

"Ja Venēras tabula nevar tikt izmantota GMT pierādīšanai, kā to ierosināja Launsberijs, tā akceptēšana atkarīga no apstiprināto faktu ticamības," atzīmēja Aldana, piebilstot, ka vēsturiskie fakti ir vēl mazāk ticami nekā pati tabula. Tas savukārt liek apšaubīt GMT korelāciju, liekot tai "sagāzties kā kāršu namiņam", raksta Aldana.

Kāda varētu izskatīties precīza maiju kalendāra datumu pārnešana uz moderno kalendāru, Aldana nevar pateikt. Tā vietā viņš ieteicis pievērsties esošās interpretācijas kļūdu izpētei.

Tikmēr pasaules gala teorētiķiem, visticamāk, vajadzēs atrast citu seno kalendāru, uz kuru balstīt savas apokaliptiskās cerības, raksta portāls "LiveScience.com".

Kasjauns.lv/LETA/Foto:Bulls Press