Pēc otrā sprādziena Jaunzēlandes šahtā zūd cerības atrast izdzīvojušos
Pēc otrā, "ārkārtīgi jaudīgā" sprādziena, kas satricinājis Jaunzēlandes kalnraktuvju šahtu, kurā pēc iepriekšējās eksplozijas pagājušajā nedēļā bija palikuši iesprostoti 29 ogļrači, nav nekādu cerību, ka izdosies atrast izdzīvojušos.
Visi 29 ogļrači gājuši bojā, apliecināja varasiestādes. Izplatoties ziņai par traģēdiju, valsti pārņēmušas sēras.
Jaunzēlandes kalnrūpniecībā nelaimes gadījums ar tik lielu upuru skaitu nebija pieredzēts teju vai 100 gadu.
Premjerministrs Džons Kejs sacīja, ka ogļraču bojāeja ir "nacionāla traģēdija", un noteica, ka karogiem jābūt nolaistiem pusmastā.
"Ja šorīt mēs turējāmies pie cerības, tagad mums jāļaujas bēdām," sacīja premjers. "Šodien Jaunzēlande sēro par šiem vīriem. Mēs esam sēru pārņemta valsts."
Paikriveras ogļu šahtu, kur kopš piektdienas notika plaša glābšanas operācija, otrs sprādziens satricinājis trešdien plkst.14.37 pēc vietējā laika (plkst.3.37 pēc Latvijas laika), sacīja policijas superintendants Gerijs Noulss.
"Šahtā bija vēl viena eksplozija. Tā bija ļoti jaudīga," žurnālistiem sacīja Noulss. "Pamatojoties uz man sniegto ekspertu slēdzienu, mums ir pārliecība, ka neviens nav izdzīvojis, un visi ir gājuši bojā."
"Es pats biju šahtā, kad tas notika, un sprādziens bija šausminošs, tikpat spēcīgs kā pirmais sprādziens," apliecināja amatpersona.
Izmisušie tuvinieki raudādami pameta sanāksmi, kad viņiem bija pateikts par pēdējo sprādzienu. Izdzirdot jaunumus, ogļraču tuvos cilvēkus pārņēma asaras, bija dzirdami kliedzieni, daži, bēdu pārņemti, vairs nespēja noturēties kājās un pakrita uz grīdas, sacīja Greijas apgabala mērs Tonijs Kokšurns.
"Tas ir neticami. Šī ir Rietumkrasta tumšākā stunda. Nekas vēl ļaunāks nav noticis," sacīja mērs.
"[Sprādzienu] izraisīja gāzu sakrāšanās pēdējo piecu dienu laikā, un viņi to pamanīja šorīt. Letālais sajaukums aizdedzināja visu šahtu. Tagad viņi dodas šahtā, lai iznestu mirstīgās atliekas," norādīja mērs.
Bojā gājušu vidū ir gan kāds 17 gadus vecs strādnieks, kuram šī bija pirmā darba maiņa, gan arī 62 gadus vecs darba veterāns. Dzīvību zaudējuši arī divi austrālieši, divi briti un viens dienvidafrikānis.
Jaunzēlandē raktuvju avārijā 1967.gadā dzīvību zaudēja 19 strādnieki, bet pēdējo reizi traģēdija, kas būtu pielīdzināma nule notikušajai, atgadījās 1914.gadā, kad gāzes eksplozijā Hantlijas raktuvēs, Ziemeļsalā, dzīvību zaudēja 43 strādnieki.
Pēc piektdienas avārijas uzsākto glābšanas darbu gaitā izdevās izurbties līdz šahtai, tomēr tad uziets tika vienīgi bīstamu gāzu sajaukums un ļoti maz skābekļa.
Aptuveni kilometra attālumā šahtā izdevās nogādāt robotu, tomēr tas atrada vienīgi ķiveri, kas bija nokritusi vienam no diviem strādniekiem, kam izdevās paglābties no nelaimes.
Glābšanas operācija tika apturēta, kad šahtu trešdien satricināja otrs sprādziens.
LETA