"WikiLeaks": ASV zināja, ka Lužkovs tiks atstādināts no Maskavas mēra amata
Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs 28.septembrī atcēla Lužkovu no Maskavas mēra amata, kurā Lužkovs bijis vairāk nekā 18 gadu. Wikileaks nopludinātie dokumenti liecina, ka ASV vēstnieks Maskavā par to zināja jau kopš februāra.
Krievijas galvaspilsētā valda korupcija un noziedzīgās aprindas bauda jumta aizstāvību, kuru veido policija, Valsts drošības komiteja (VDK), Iekšlietu ministrija un prokuratūra, kā arī visa Maskavas ierēdniecība, turklāt nu jau bijušajam Maskavas mēram Jurijam Lužkovam ir daudz ienaidnieku, tādēļ drīz varētu sekot viņa nomaiņa, februārī ASV vēstnieks Krievijā Džons Beirls ziņoja savai priekšniecībai, liecina interneta vietnes "WikiLeaks" publiskotie materiāli.
ASV vēstnieks 12.februāra ziņojumā apraksta Maskavas biznesa un politiķu korumpētību. "Analītiķi izšķir triju līmeņu struktūru Maskavas kriminālajā pasaulē. Lužkovs ir virsotnē. VDK, Iekšlietu ministrija un militārās aprindas ir otrajā līmenī. Visbeidzot, parastie noziedznieki un korumpētie inspektori ir zemākajā līmenī. Tā ir neefektīva sistēma, kurā kriminālās aprindas aizpilda tukšumus dažās jomās, jo pilsēta nepiedāvā dažus pakalpojumus," raksta Beirls.
"Tie ir partiju biroji, nevis kriminālās grupas, kas izlemj to, kurš piedalīsies politikā," ziņojis ASV vēstnieks Krievijā.
Šīs politiskās ietekmes dēļ arī novērots, ka Maskavas uzņēmēji "saprot, ka labāk ir iegūt Iekšlietu ministrijas un VDK (nevis organizēto noziedzības grupējumu) aizstāvību, jo viņiem ne tikai ir vairāk ieroču, resursu un varas nekā kriminālajiem grupējumiem, bet viņus pasargā arī likums".
"Neņemot vērā Lužkova stabilo pozīciju, dažas no mūsu kontaktpersonām uzskata, ka viņa bruņas ir sākušas plaisāt viņa korumpēto darbību dēļ. Avots mums teica, ka Lužkovam ir daudz ienaidnieku, jo viņa sieva iegūst vilinošākos Maskavas biznesa darījumus, un daudzi uzskata, ka Lužkovs ir saņēmis par daudz naudas," Lužkova tēlu Maskavā raksturo vēstnieks.
Beirls arī ziņo, ka viņa informators ir runājis ar iekšlietu policijas vadītāja Vladimira Kolokotseva dēlu, kurš atzinis, ka Kolokotseva "primārais uzdevums ir gada laikā dabūt Lužkovu prom [no Maskavas mēra amata]".
ASV vēstnieka Maskavā informators, kura vārds tā arī netiek atklāts šajā ziņojumā, atzinis, ka "Kremlis pagaidām nav atradis piemērotu [Lužkova] aizvietotāju". Viņš citēja Krievijas premjerministru Vladimiru Putinu, kurš teicis, ka "Lužkova aizvietošanai tiks izvēlēta visklusākā un mazāk gaidītā persona".
Tomēr ASV vēstnieks ir secinājis, ka Lužkovs ir izdevīgs pie varas esošajai partijai "Vienotā Krievija", tādēļ "Putina un [Krievijas prezidenta Dmitrija] Medvedeva dilemma ir izlemt, kad Lužkovs kļūs vairāk pasīvs, nevis aktīvs [viņu politiskajā biznesā]".
"Lai gan Lužkova apšaubāmo darbību reformēšana šķiet labākais, ko darīt, pagaidām viņam liks mieru, jo efektīvi strādājoša pilsēta [Maskava] ir "Vienotās Krievijas" labākā iespēja. Galu galā, tandēms [Medvedevs un Putins] atbrīvos Lužkovu, kā to jau izdarīja ar viņa līdzgaitniekiem ilgstošiem reģionālajiem līderiem Sverdlovskas apgabala gubernatoru Edvardu Roselu un Tatarstānas prezidentu Mintimiru Šaimijevu," norāda vēstnieks.
Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs 28.septembrī atcēla Lužkovu no Maskavas mēra amata, kurā Lužkovs bijis vairāk nekā 18 gadu. Oficiālais atcelšanas iemesls bija tas, ka Lužkovs esot zaudējis prezidenta uzticību.
Lužkova sieva miljardiere Jeļena Baturina 20.septembrī pauda uzskatu, ka Krievijas medijos sāktā viņas vīra nomelnošanas kampaņa saistīta ar prezidenta Dmitrija Medvedeva vēlmi nodrošināt sev stabilu pozīciju 2012.gadā gaidāmajās valsts vadītāja vēlēšanās.
Par mēra pienākumu pagaidu izpildītāju pēc Lužkova atcelšanas tika iecelts mēra pirmais vietnieks Vladimirs Resins. 21.oktobrī Maskavas mēra amatā tika apstiprināts Krievijas premjerministra Vladimira Putina administrācijas vadītājs Sergejs Sobjaņins.