Kubas ekonomika ir uz sabrukuma robežas
Visi Kubas galvenie ekonomiskie partneri, izņemot Venecuēlu, ir nobažījušies, ka komunistiskās salas ekonomika var sabrukt divu gadu laikā, teikts slepenajos diplomātiskajos ziņojumos, kas kļuva pieejami atklātībai ceturtdien.
Diplomāti, kas pārstāv sešas no septiņām Kubas lielākajām tirdzniecības partnervalstīm - Ķīnu, Spāniju, Kanādu, ASV, Brazīliju un Itāliju - un galvenos kreditorus - Franciju un Japānu - brīdināja, ka valsts "finansiālais stāvoklis var kļūt fatāls divos vai trijos gados", teikts ASV slepenajā ziņojumā.
Šo "WikiLeaks" publiskoto memorandu šā gada februārī rakstījis ASV interešu misijas vadītājs Havanā Džonatans Farars pēc darba brokastīm, kuras viņš sarīkoja minēto valstu diplomātiem. Tajās nebija uzaicināta "aizvien nestabilākā" Venecuēla, kas ir viena no galvenajām ASV ienaidniecēm un cieša Kubas sabiedrotā.
Pie Farara sapulcējušos diplomātu grupa uzskatīja, ka Karakasas atbalsts ir viens no galvenajiem šķēršļiem Kubas reformām, norādot, ka tas ir "vissvarīgākais un aizvien komplicētākais ārvalstu mainīgais lielums".
"Francija uzskata, ka Venecuēla "ir liesmās" un nopietnu bažu avots Kubai," teikts ziņojumā.
Kubas amatpersonas izteikušās Itālijas diplomātiem, ka Kuba "kļūs maksātnespējīga jau 2011.gadā", sacīja Farars, piebilstot, ka visām dalībvalstīm ir problēmas saņemt maksājumus no šīs Karību valsts.
"Pat Ķīna atzina, ka tai esot problēma savlaicīgi saņemt maksājumus, un sūdzējās par Kubas lūgumiem pagarināt kredītu termiņus no viena līdz četriem gadiem."
Tomēr visi bija vienisprātis, ka kubieši, kuri jau pieraduši pie jostas savilkšanas, var izturēt vēl lielākas ekonomiskās grūtības.
Prezidenta Raula Kastro solītās strukturālās reformas "joprojām kavējas, kamēr Kubas valdība lauza rokas neizlēmībā, baidoties no politiskajām sekām, ko varētu radīt šīs jau sen nokavētās pārmaiņas," teikts ziņojumā.
Tajā iezīmēta drūma perspektīva Kubas ekonomikai. "Maz ticams, ka bez dramatiska, globāla pavērsiena būtiski palielināsies eksports un citi ārvalstu valūtas avoti (tūrisms un naudas pārvedumi), piekļuve ASV tirgum vai valsts atvēršana amerikāņu tūristiem," teikts ziņojumā, norādot, ka divpusējā tirdzniecība ar Ķīnu tikai 2009.gadā vien sarukusi gandrīz par vienu miljardu dolāru.
"Attiecība uz ražošanas apjoma pieaugumu, jāteic, ka pēdējo piecu gadu vienīgajai nozīmīgajai reformai - neapstrādātās zemes iznomāšanai, lai uzlabotu lauksaimniecisko ražošanu, - ir maz izredžu uz panākumiem."
Ziņojumā teikts, ka daudziem kubiešiem, kuri saņēma zemi, nav pieredzes lauksaimniecībā vai ir grūti pieejams kapitāls, lauksaimniecības tehnika un tirgi.
"Kubas valdības virziens un vadība joprojām ir juceklīga un neskaidra lielā mērā tāpēc, ka tās vadītājus paralizē bailes, ka reformas atslābinās viņu stingro varas tvērienu, ko viņi baudījuši vairāk nekā 50 gadus," sacīja Farars.
"Saduroties ar politisko neskaidrību par Kubas turpmāko vadību un attiecībām ar ASV, kubiešu tauta lēnu valsts subsīdiju eroziju pārcietīs labāk nekā tik ļoti nepieciešamo radikālo pārstrukturēšanu."