Pasaulē

Krievija, iespējams, palīdz slēpties Mladičam

Jauns.lv

Krievija, iespējams, slēpj informāciju par Hāgas tribunāla kara noziegumos un genocīdā apsūdzētā bijušā Bosnijas serbu armijas komandiera Ratko Mladiča atrašanās vietu, tāda norāde lasāma tīmekļa medija "WikiLeaks" nopludinātajos dokumentos, vēsta britu laikraksts "The Guardian".

Krievija, iespējams, palīdz slēpties Mladičam...

Bosnijas prezidenta Borisa Tadiča padomnieks Miki Rakičs atzinis, ka Mladičs slēpjas kaut kur Serbijā, un izteicis pieņēmumu, ka viņam palīdz "ārzemju avoti". Turklāt viņš arī pieļāvis, ka Maskavai, iespējams, ir pat labāka informācija nekā Serbijas varasiestādēm par to, kur atrodas Mladičs, 2009.gadā Vašingtonai ziņoja amerikāņu diplomāte Dženifera Braša.

"Kā mums [2009.gada] 25.augustā sacīja prezidenta padomnieks Miki Rakičs, Krievija nav reaģējusi uz Serbijas lūgumiem palīdzēt atrast Hāgas tribunāla apsūdzēto Mladiču," teikts dokumentā.

Tas, ka no Krievijas puses nav saņemta palīdzība, radījis vilšanos, tāpēc sagaidāms, ka Tadičs jautājumu par Mladiču izvirzīs sarunās ar Krievijas prezidentu Dmitriju Medvedevu, piebildis Rakičs.

Viņš arī norādīja, pieprasījumi nosūtīti Krievijas Federālā Drošības dienesta direktoram Aleksandram Bortņikovam, Nacionālās Drošības padomes sekretāram Nikolajam Patruševam, Medevedva administrācijas vadītāja vietniekam Vladislavam Surkovam, tomēr atbildes nav saņemtas.

"Ja krievi neatbildēs līdz Medvedeva vizītei, Tadičs pats izvirzīs šo jautājumu," teikts Brašas telegrammā.

Medvedevs apmeklēja Belgradu 2009.gada oktobrī. "Ja Tadičs arī izvirzīja jautājumu par Mladiču, publiski par to ziņots netika," norāda britu izdevums.

Mladičs tiek apsūdzēts genocīdā un noziegumos pret cilvēci, kas izdarīti Bosnijas 1992.-1995.gada kara laikā. Galvenās apsūdzības saistītas ar 44 mēnešus ilgo Sarajevas aplenkumu, kurā tika nogalināti vismaz 10 000 cilvēku, un 1995.gada Srebrenicas asinspirti, kurā tika nogalināti vairāk nekā 8000 musulmaņu vīriešu.

Mladiča arests tiek uztverts kā galīgais pierādījums Belgradas sadarbībai ar ANO tiesu, kas ir galvenais Serbijai izvirzītais nosacījums, lai pievienotos Eiropas Savienībai.

LETA