Krievijas liberālās opozīcijas līderi izdevuši brošūru "Putins. Korupcija"
Vairāki Krievijas liberālās opozīcijas līderi pirmdien Maskavā prezentējuši brošūru "Putins. Korupcija", kurā centušies parādīt, kā laikā kopš Vladimira Putina nākšanas pie varas viņa draugi un kaimiņi iedzīvojušies bagātībā.
Kā norādījis vēl nereģistrētās partijas "Par Krieviju bez patvaļas un korupcijas" līdzpriekšsēdētājs Boriss Ņemcovs, šai apskatā mēģināts izsekot korupcijas attīstībai valstī un ar skaitļiem pierādīts, ka šā gadsimta pirmajā desmitgadē tās mērogi krasi pieauguši salīdzinājumā ar deviņdesmitajiem gadiem. "Tas ir mīts, ka Vladimirs Putins beidzamo desmit gadu laikā ievedis valstī kārtību un nostiprinājis valsts varu," viņš izteicies.
"Ir tāds stāsts par "mežonīgajiem deviņdesmitajiem", kad viss esot bijis slikti," uzsvēris politiķis, kas piedalījies šā apskata izstrādē kopā ar saviem līdzgaitniekiem Vladimiru Milovu un Vladimiru Rižkovu. "Mēs nevis tikai vienkārši pieminam, ka pasaules korupcijas reitingos Krievija 178 valstu sarakstā ieņem 154.vietu, bet skaitļu izteiksmē salīdzinām korupciju [bijušā prezidenta Borisa] Jeļcina un Putina laikā."
"Mums izdevies pirmo reizi detalizēti aprakstīt shēmu, ko vasarnīcu kooperatīva "Ozero" locekļi un Putina draugi izmantojuši, lai iedzīvotos bagātībā," stāstījis Ņemcovs.
"Korupcija Krievijā pašlaik sasniegusi līmeni, kādu neatceras neviena no šobrīd dzīvojošajām paaudzēm," piebildis viņa līdzgaitnieks, bijušais premjers Mihails Kasjanovs, kas šā pārskata izstrādāšanā pats nav piedalījies. "Tieši te meklējamas saknes visām problēmām, kas saistītas ar nelegālo migrāciju, cenu celšanos, nepamatotiem tarifiem un varas iestāžu patvaļu."
Kā to jau atzinuši vairāki neatkarīgi analītiķi un reportieri, Putinam atrodoties vispirms Krievijas prezidenta un vēlāk premjerministra amatā, viņa kaimiņi no Ļeņingradas apgabala elitārā vasarnīcu kooperatīva "Ozero" kļuvuši ne vien par ministriju un valsts korporāciju vadītājiem, bet arī par futbola klubu un banku prezidentiem.
Īpaša uzmanība brošūrā pievērsta slepenajām shēmām, ko grupējums "Ozero" izmantojis naftas un gāzes nozarē, konkrēti, kompānijas "Jukos" pārņemšanā un gāzes koncerna "Gazprom" aktīvu iepirkšanā.
Autori arī apgalvo, ka Putina draugi kontrolē vismaz 11 alkohola rūpnīcas, un pauž viedokli, ka tieši šā iemesla pēc pudele degvīna Krievijā maksā tikpat, cik četras metro biļetes. "Kālab gan lai Putins paaugstinātu nodokļus savu draugu biznesam?" viņi vaicā.
"Korupciju Krievijā vairs nevar saukt par problēmu, tā ir sistēma," secināts ziņojumā.
Vienā izdevuma nodaļā, kas veltīta premjera Putina un prezidenta Dmitrija Medvedeva īpašumiem - jahtām, villām, dzīvokļiem un mašīnām, runāts par to, kā viņi rāda "visai zemākstāvošajai varas vertikālei paraugu", kā dzīties pēc mantas. Šajā nodaļā cita starpā teikts, ka visu Putinam piederošu pulksteņu kopējā vērtība vien pārsniedz viņa gada ienākumus, un pērnvasar viņš kādas spēkstacijas būvlaukumā vienu no šiem pulksteņiem vairāk nekā 10 000 dolāru vērtībā iemetis šķidrā betonā - tā sakot, "uz laimīgu izdošanos".
Oficiālās Krievijas varas iestādes uz brošūras izdošanu nav reaģējušas.
Ņemcovs, Milovs un Rižkovs nesen nesekmīgi mēģināja tiesāties ar Putinu, kas decembrī, runājot televīzijā, paziņoja, ka deviņdesmitajos gados liberālie politiķi "nozaguši miljardus". 16.decembra televīzijas sarunā ar Krievijas iedzīvotājiem premjers personiski izraudzījās jautājumu "Ko patiesībā vēlas Ņemcovs, Rižkovs, Milovs un citi?"' un pats atbildēja "Naudu un varu". Maskavas tiesa noraidīja opozīcijas līderu prasību izskatīt šo lietu.
Kā norāda radiostacija "Radio Brīvība", jaunās brošūras atzinumi dīvainā kārtā sasaucas ar citu ziņojumu, ko sagatavojis Krievijas stratēģisko izstrādņu centrs, kas, kā tiek uzskatīts, ir visai tuvs valdībai. Tā eksperti atzīmē, ka Krievijas varas institūciju leģitimitāte strauji sarūk un aizvien pastiprinās neuzticēšanās divām galvenajām varas figūām - Medvedevam un Putinam.
Centra analītiķi brīdina, ka Krieviju gaida smaga politiskā krīze - līdzīga tai, kas astoņdesmito gadu beigās piemeklēja Padomju Savienību.