Pasaulē

Radiāciju Japānas zemestrīcē cietušajā atomelektrostacijā mērīs roboti

Jauns.lv

Zemestrīcē cietušās Japānas atomelektrostacijas operatorfirma TEPCO svētdien paziņoja, ka tā iesūtīs reaktora ēkā, kas tika bojāta ūdeņraža sprādzienā, divus no attāluma vadāmus robotus, kuri mērīs radiācijas un temperatūras līmeņus.

Radiāciju Japānas zemestrīcē cietušajā atomelektro...

Avārijas darbu veicēji, kuri cenšas stabilizēt AES pēc spēcīgās zemestrīces un cunami, kas 11.martā izsita no ierindas dzesēšanas sistēmas, kopš katastrofas nav spējuši ieiet nevienā reaktora ēkā.

Sprādziens, kas bija viens no vairākiem, kurus izraisīja ūdeņraža reakcija ar skābekli dienās tūlīt pēc zemestrīces, norāva jumtu trešā reaktora ēkai. Kompānijas "Tokyo Electric Power CO." (TEPCO) pārstāvis teica, ka svētdien trešā reaktora ēkā tiks iesūtīti divi ASV izgatavoti robotu, kas pārbaudīs radiācijas, temperatūras, mitruma un skābekļa līmeņus.

Radiācija no pārkarsušajiem reaktoriem ir nokļuvusi atmosfērā, uz sauszemes un jūrā, kaitējot vietējai zvejniecībai un lauksaimniecībai un liekot valdībai noteikt slēgtās zonas ap AES Fukušimas prefektūrā.

Japānas valdības galvenais pārstāvis Jukio Edano teica, ka galvenā prioritāte ir cilvēku drošība katastrofas skartajā reģionā, jo, kā liecina jaunākie dati, jūrā no kodolreaktora joprojām varētu ieplūst ļoti radioaktīvs ūdens.

"Valdība noteikts visaugstāko prioritāti vietējo iedzīvotāju drošībai," Fukušimas pilsētā teica Edano.

Viņš arī paziņoja, ka TEPCO beidz izstrādāt detalizētu stratēģiju, lai atrisinātu pasaules vissmagāko kodolkrīzi kopš Černobiļas, un piebilda, ka tā drīz tiks publiskota.

TEPCO ziņo, ka radioaktīvā joda-131 līmenis jūrā netālu no otrā reaktora piektdien pārsniedza pieļaujamo robežu 6500 reižu salīdzinājumā ar 1100 reizēm ceturtdien.

Iepriekš TEPCO tika ziņojusi, ka tai esot izdevies apturēt radioaktīvā ūdens ieplūšanu okeānā un tā meklē vēl citas iespējamās noplūšanas vietas.

Kompānija bija spiesta iztukšot okeānā konteinerus ar zema radioaktivitātes līmeņa ūdeni, izraisot vietējo zvejnieku protestus un bažas kaimiņvalstīs.

LETA

Tēmas