Francija draud apturēt darbību Šengenas līgumā
Pasaulē

Francija draud apturēt darbību Šengenas līgumā

Jauns.lv

Pateicoties imigrantu pieplūdumam no Tunisijas un Lībijas, Francija varētu uz laiku apturēt darbību Šengenas līgumā, piektdien paziņoja prezidenta Nikolā Sarkozī kanceleja.

Francija draud apturēt darbību Šengenas līgumā...
Tunisiešu nelegālie imigranti ceļā uz Franciju
Tunisiešu nelegālie imigranti ceļā uz Franciju

Parīze apsūdz Romu par ļaunprātīgu Šengenas līguma izmantošanu, jo Itālija, apzinoties, ka vairums franciski runājošo tunisiešu vēlas nokļūt Francijā, tūkstošiem nelegālo imigrantu no Tunisijas izsniegusi pagaidu uzturēšanās atļaujas un ceļošanas dokumentus.

Šogad Itālijā ieradušies vairāk nekā 20 000 nelegālo imigrantu no Tunisijas, kas žēlojas, ka janvāra revolūcija, kuras rezultātā tika gāzts prezidents Zina el Abidina ben Ali gāšanas, neesot nesusi ekonomiskās situācijas uzlabošanos.

Tunisija ir kādreizējā Francijas kolonija, un daudziem no nelegālajiem imigrantiem Francijā dzīvo radinieki vai paziņas.

Pagājušajā svētdienā Francija uz robežas apturēja visus vilcienus, kas ierodas no Itālijas, lai tajos esošos tunisiešus aizturētu un nosūtītu atpakaļ. Roma uz to reaģēja, apsūdzot Parīzi Eiropas Savienības (ES) tiesību normu pārkāpšanā.

Taču Francijas iekšlietu ministrs Klods Geons uzsvēris, ka Parīze ievērojot gan Šengenas līguma "garu, gan burtu" un ka imigranti, kuriem nebūs līdzekļu, lai nodrošinātu savu uzturēšanos Francijā, tiks nosūtīti atpakaļ.

Piektdien Parīze aicināja papildināt Šengenas līgumu. "Šengenas līguma īstenošana buksē. Šķiet, ka ir nepieciešamība pārdomāt mehānismu, kas ļautu [ES] ārējās robežas sistemātiskas disfunkcijas gadījumā iejaukties, uz laiku apturot [līguma darbību] līdz brīdim, kamēr nepilnības tiek novērstas," teikts prezidenta kancelejas izplatītajā paziņojumā.

Šobrīd Šengenas līgums neparedz tā darbības apturēšanu, vienīgi nosakot, ka "sabiedriskās kārtības un iekšējās drošības nopietna apdraudējuma" brīdī "izņēmuma kārtā" iespējams atjaunot robežkontroli uz ES iekšējām robežām uz laiku, kas nepārsniedz 30 dienas.

Šo termiņu iespējams pagarināt, ja apdraudējums turpina pastāvēt.

Kāds avots Sarkozī kancelejā sarunā ar AFP norādīja, ka Šengenas līguma glābšanai nepieciešams uzlabot tā darbību, "aprīkojot to ar instrumentiem" ārkārtas situāciju risināšanai.

Viens no iespējamajiem risinājumiem varētu būt ES robežkontroles aģentūras "Frontex" pastiprināšana.

Tomēr pagaidām Francija esot informējusi Eiropas Komisiju, ka tai "nav nolūka pieprasīt robežkontroles atjaunošanu," AFP piektdien pavēstīja ES iekšlietu komisāres Sesīlijas Malmstrēmas pārstāve.

Tikmēr arī pati Malmstrēma apsver nepieciešamās Šengenas līguma izmaiņas, ar kurām viņa varētu nākt klajā maija sākumā, piebilda komisāres pārstāve.

LETA/Foto: AFP/LETA