Aizdomas par cūku mēri pastāv vēl divās Lietuvas fermās
Aizdomas par cūku mēra uzliesmojumu ceturtdien radušās vēl divās Lietuvas Jonavas rajona fermās, kas pieder tam pašam uzņēmumam "Beržu kompleksas", kur šī slimība tika konstatēta iepriekšējā dienā.
Abās fermās kopumā tiek turēts vairāk nekā 7500 cūku.
No tās fermas, kur cūku mēri atklāja vispirms, utilizācijai izvests 30 tonnu cūku, katru kravu pārbaudot un reģistrējot atbildīgajām Valsts pārtikas un veterinārā dienesta amatpersonām.
Kā ziņots, par atklāto slimības uzliesmojumu jau trešdien informēta Eiropas Komisija (EK), Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija un kaimiņvalstu veterinārie dienesti. Šajā un citos lielajos cūku kompleksos tiek veikta pastiprināta kontrole.
Ap slimības perēkli noteiktas sanitāro ierobežojumu zonas trīs un desmit kilometru rādiusā. Sākta uzmanīga cūku novērošana visās lielajās Lietuvas cūkkopības saimniecībās. Zemnieki, kas tur cūkas, aicināti vērīgi sekot dzīvnieku veselības stāvoklim un veikt bioloģiskos drošības pasākumus, bet par katru aizdomīgu dzīvnieku ziņot.
Uz laiku aizliegta cūku izvešana no Lietuvas un arī ievešana valstī.
Tikmēr portāls "Diena.lt" prognozē, ka slimības uzliesmojums ietekmēs cūkgaļas pārdošanu valstī, lai gan Valsts pārtikas un veterinārais dienests apliecinājis iedzīvotājiem, ka cilvēkiem cūku mēris nav bīstams un cūkgaļu, kas tiek pārdota Lietuvā, var lietot droši.
Kā savukārt izteicies Kauņas kompānijas "Sistem" ģenerāldirektors Aivars Urba, cūku importa un eksporta aizlieguma sekas būs atkarīgas no tā, cik ilgi tas būs spēkā. "Nespējot eksportēt Lietuvā audzēto cūkgaļu, vietējie ražotāji būs spiesti to vairāk piegādāt Lietuvas tirgum un pazemināt savas cenas līdz tādām, kādas Lietuvā noteikuši Polijas importētāji. Tādēļ kādu laiku Lietuvā būs jāstrādā ar lielākiem zaudējumiem, jo 80% cūkgaļas no Lietuvas tiek eksportēts uz Krieviju par augstākām cenām, nekā tiek pārdots Eiropas Savienībai," viņš skaidrojis.
Iepriekšējo reizi klasiskais cūku mēris Lietuvā reģistrēts 2009.gadā.