Medvedevs aicina decentralizēt Krievijas varas sistēmu
Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs pirmdien ticies ar liberālās partijas "Taisnā lieta" ("Pravoje delo") jaunievēlēto vadītāju - miljardieri, oligarhu un paredzamo premjera Vladimira Putina partijas "Vienotā Krievija" sāncensi Mihailu Prohorovu - un aicinājis decentralizēt Krievijas varas sistēmu, veidojot to brīvāku un ne tik birokrātisku.
"Ir pilnīgi skaidrs, ka varas centralizācija jebkurā valstī - pat tik sarežģītā federālā valstī kā Krievija - nevar turpināties mūžīgi," viņš paziņojis.
Pēc prezidenta teiktā, "zināmu laiku bija nepieciešams "pievilkt skrūves ciešāk", piespiest varas iestādes strādāt, izveidot tādu pārvaldes sistēmu, kas uzklausītu rīkojumus," bet pārspīlēt šo procesu nedrīkst.
"Pienācis laiks pārskatīt visu mūsu sistēmu," viņš sacījis, tiekoties ar Prohorovu savā Piemaskavas rezidencē Gorkos. "Ceru, ka šajā procesā piedalīsies partijas, tai skaitā "Taisnā lieta"."
Prohorovs tiek uzskatīts par otro bagātāko cilvēku Krievijā - lēsts, ka viņa īpašumu kopējais apmērs sasniedz 22,7 miljardus dolāru (11,1 miljardus latu). Sestdien "Taisnās lietas" ārkārtas kongresā viņš ievēlēts par tās līderi, solot decembrī gaidāmajās vēlēšanās palīdzēt iegūt savai partijai tik daudz balsu, lai tā iekļūtu parlamentā un varētu mazināt "Vienotās Krievijas" ietekmi.
Sarunājoties ar oligarhu, Medvedevs interesējies arī par viņa idejām, dažas no tām atbalstot, bet dažas vērtējot kā "revolucionāras".
Prohorovs savukārt atkārtojis savu jau agrāk izteikto apgalvojumu, ka šobrīd Krievija ir impērija ar hierarhisku varas struktūru un paudis viedokli, ka prokurori un policijas vadība valstī būtu nevis jāieceļ, bet jāievēl.
Pirmdien intervijā biznesa laikrakstam "Vedomosti" viņš arī izteicies, ka viens no trim galvenajiem valsts televīzijas kanāliem būtu jau tuvākajā laikā jāprivatizē, lai padarītu ziņu medijus daudzveidīgākus un konkurētspējīgākus, bet turpmāk nevienā no šiem kanāliem neviena akcionāra rokās nedrīkstētu atrasties vairāk par 25% akciju. Pēc 1999.gada, kad pie varas Krievijā nāca Putins, visus galvenos telekanālus savā kontrolē pakāpeniski pārņēma valsts.
Kopš naftas magnāta Mihaila Hodorkovska aresta 2003.gadā šī ir pirmā reize, kad lielajā politikā ienāk ietekmīgs biznesmenis.
Tomēr, kā izteikušies skeptiķi, šāds solis nevarētu būt iedomājams bez Krievijas "valdošā dueta" svētības, jo tiklab Medvedevam, kā Putinam ir svarīgi pirms gaidāmajām vēlēšanām radīt iespaidu, ka tajās norisinās vismaz kaut kāda sacensība.
Prohorovs medijos arī paudis viedokli, ka, viņaprāt, Kremlis devis viņa partijai "zaļo gaismu", jo nevēlas pieredzēt Ēģiptes prezidenta Hosni Mubaraka likteni.
Savā programmas runā kongresā Prohorovs norādīja, ka ir nepieciešams atjaunot kārtību, kad deputātus Valsts domē ievēl no vienmandāta apgabaliem, ir jālikvidē prezidenta pilnvaroto pārstāvju institūcija, jāpaplašina gubernatoru pilnvaras, Maskavas un Sanktpēterburgas mēri, kā arī tiesu un policijas vadītāji jāizraugās vēlēšanās.
Valsts tēriņiem izglītībai, veselības aprūpei un kultūrai ir jābūt lielākiem par aizsardzības budžetu, uzskata partijas jaunais vadītājs.