Apšaudīta Gvinejas prezidenta rezidence
Naktī no pirmdienas uz otrdienu Gvinejas galvaspilsētā Konakri notikusi spēcīga apšaude, kurā cietusi arī jaunievēlētā prezidenta rezidence, otrdien ziņo amatpersonas.
Kāda prezidenta kancelejas amatpersona AFP apliecināja, ka prezidents Alfa Kondē uzbrukumā nav cietis.
Aculiecinieki ziņo, ka prezidenta rezidences apkārtnē ap plkst.3 izcēlusies smaga apšaude, kas ilgusi vairākas stundas, bet valsts radio stacija RTG vēsta, ka ēkai trāpījusi raķete.
Lai kliedētu bažas par kārtējā apvērsuma draudiem un valsts atkārtotu ieslīgšanu vardarbībā, pāris stundas pēc uzbrukuma Kondē uzstājās ar uzrunu valsts televīzijā.
"Manam namam pagājušajā naktī uzbruka, bet es izsaku atzinību prezidenta apsardzei, kas varonīgi cīnījās no plkst.3.10 līdz plkst.5, kad ieradās papildspēki," sacīja prezidents.
Kāds avots prezidenta birojā AFP atklāja, ka viens no prezidenta apsargiem šajā cīņā nogalināts.
Policija otrdien bija bloķējusi pieeju Konakri administratīvajam rajonam.
73 gadus vecais Kondē prezidenta amatā tika ievēlēts pirms septiņiem mēnešiem, pārspējot savu konkurentu Sellu Daleinu Diallo.
Tās bija pirmās demokrātiskās vēlēšanas Gvinejā kopš neatkarības iegūšanas no Francijas 1958.gadā.
Gvinejai ir gara apvērsumu un apvērsumu mēģinājumu vēsture, no kuriem pēdējais valsti satricināja 2008.gada decembrī, kad varu savās rokās sagrāba kāds jauns armijas virsnieks. Pēc gada viņu nošāva viens no viņa tuvākajiem līdzgaitniekiem.
Tika izveidota pārejas laika valdība, kas pērn novembrī noorganizēja pirmās demokrātiskās vēlēšanas.
Neskatoties uz protestētāju apspiešanu pēc vēlēšanām, kad dzīvību zaudēja septiņi cilvēki un simtiem tika ievainoti, tās izpelnījās starptautiskās sabiedrības atzinību.
Otrdien Kondē atkārtoti apliecināja tautai, ka viņš tur varu cieši savās rokās un visi centieni mazināt viņa reformu plānus cietīs neveiksmi.
"Mūsu ienaidnieki var izmēģināt visu ko, bet viņi nevar novērst Gvinejas tautas gājienu pretī demokrātijai. Demokrātija ir sākusies, un tā turpināsies, es apsolīju jums pārmaiņas, un (..) tās notiks," uzsvēra Kondē.
Lielākais šķērslis miera un vienotības nodibināšanai valstī ir tās etniskā daudzveidība. Gvineja ir mājvieta aptuveni 30 dažādām etniskajām grupām.
"Ja šeit ir cilvēki, kas vēlas sēt naidu Gvinejā, mums nevajadzētu viņiem sekot. Gvineja ir viena valsts, mēs esam vienoti, mēs nevaram attīstīties, ja neesam vienoti, un mēs nepieņemsim sašķeltību," paziņoja prezidents.