Pasaulē

Masu grautiņi var sākties arī Vācijā, brīdina policija

Jauns.lv

Vācijas Policijas arodbiedrība (DPolG) brīdinājusi, ka grautiņi, kādi pēdējās četras naktis piemeklējuši Lielbritāniju, var izcelties arī Vācijā, vēsta interneta izdevums "The Local". Tikmēr politiķi noliedz, ka Vācijā pastāvētu šādu nekārtību risks.

Masu grautiņi var sākties arī Vācijā, brīdina poli...

DPolG priekšsēdētājs Rainers Vents intervijā, kas trešdien publicēta laikrakstā "Bild", atzīst, ka Vācijai raksturīgas tās pašas eksplozīvās sociālās problēmas, kas pēdējo dienu laikā izraisījušas masu nekārtības Londonā un citās Anglijas lielajās pilsētās.

"Nekārtības ir zināmu grupu noziedzīgās enerģijas, pret valsti izjusta nicinājuma un sociālās marginalizācijas rezultāts," norāda Vents, piebilstot, ka šāds "ļoti eksplozīvs" maisījums vērojams arī Vācijā.

Īpaši tādās lielās pilsētās kā Hamburga un Berlīne kāda "bezjēdzīga provokācija" var izsaukt šādus uzliesmojumus, kurus būs iespējams apslāpēt tikai ar lielām grūtībām", uzskata policistu arodbiedrības līderis.

Kā ziņots, miermīlīga demonstrācija, kuru izraisīja kāda Londonas policijas sašauta Totenhemas iedzīvotāja nāve, sestdien pārauga vardarbībā, kas turpmākajās naktīs pārņēma arī citus Lielbritānijas galvaspilsētas rajonus, bet tagad grautiņi notiek arī citās lielākajās Anglijas pilsētās.

Kā līdzīgu nemieru precedentu piemērus Vents min ikgadējās 1.maija demonstrācijas Berlīnē un Hamburgā, kas pēdējos gados jau tradicionāli pāraug grautiņos.

"Šādu masu nekārtību pirmajās dienās policija un politiķi Vācijā būtu tikpat pārslogoti kā tas bija Lielbritānijā," atzīst policijas amatpersona.

Viņš piebildis, ka policijai nepieciešams labāks tehniskais aprīkojums interneta sociālās komunikācijas vietņu un citu saziņas kanālu uzraudzības veikšanai, jo šķiet, ka Lielbritānijā nekārtības bieži nav bijušas tikai spontānas un tikušas organizētas jau iepriekš.

Tikmēr iekšlietu ministrs Hanss Pēters Frīdrihs sarunā ar laikrakstu "Neue Osnabrücker Zeitung" paziņojis, ka nesaskata nekādas pazīmes, kas liecinātu par iespējamo jaunatnes vardarbības uzliesmojumu kādā no Vācijas lielākajām pilsētām.

"Par laimi, mums nav tādas sociālās spriedzes kā Anglijā un citās Eiropas valstīs," uzskata Frīdrihs.

Viņš piebilst, ka Vācijā valdot vispārēja vienprātība par to, ka vardarbība, kas vērsta pret nevainīgiem cilvēkiem, piemēram, pret mazo uzņēmumu īpašniekiem, nav veids, kā paust savus uzskatus.

Arī Dīters Vīfelšpics, kurš ir opozīcijā esošo sociāldemokrātu (SPD) ēnu kabineta iekšlietu ministrs, uzskata, ka Vācijā šādi grautiņi esot "visai mazticami".

"Mums ir labāks sociālās drošības tīkls un mazāka nabadzība nekā Lielbritānijas urbānajās teritorijās," norāda Vīfelšpics.

Tomēr viņš piekrīt, ka Vācijai jābūt modrai un ka "1.maijs Hamburgā un Berlīnē parāda, kas šeit ir iespējams".

LETA