Pēc 131 darbības gada slēgs Jaunzēlandes nacionālo ziņu aģentūru
Trešdien pēc 131 gada ilgas darbības savas durvis slēgs jaunākais digitālā laikmeta mediju apvienošanas upuris - valsts nacionālā ziņu aģentūra "New Zealand Press Association" (NZPA).
Redaktors Kevins Norkvejs pauda nožēlu, ka tiek slēgta organizācija, kuru agrāk uzskatīja par Jaunzēlandes žurnālistikas balsi un kas laikrakstiem nodrošināja lielāko daļu pasaules un nacionālo ziņu.
Pārdzīvojot vairākas nodarbināto skaita samazināšanas pēdējo 15 gadu laikā, Norkvejs pavēstīja, ka galīgais lēmums slēgt aģentūru tika pieņemts aprīlī, kad Austrālijas mediju gigants "Fairfax Media Limited" izlēma, ka tam vairs nav nepieciešami aģentūras pakalpojumi.
"Kad es sāku šeit strādāt, visi galdi tur bija aizņemti," aģentūras veterāns sacīja AFP, norādot uz aģentūras ziņu nodaļu. "Tagad es teiktu, ka tādu ir mazāk par pusi."
Aģentūra tiek slēgta neilgi pirms nozīmīgākā notikuma, kāds jebkad organizēts Jaunzēlandē, - Pasaules kausa regbijā, kas sāksies 9.septembrī, kā arī pirms nacionālajām vēlēšanām novembrī.
"Būtu bijis lieliski ziņot par to NZPA, taču tas būtu ārkārtīgi grūti ar tiem resursiem, kas mums ir tagad," atzina Norkvejs.
Viņš piebilda, ka par spīti ārkārtīgi nelielajam budžetam aģentūra ir pierādījusi savu spēju sagatavot augstas klases ziņas par pēdējā gada satraucošākajiem notikumiem, tostarp arī divām spēcīgajām zemestrīcēm Kraistčērčā un traģēdiju Paikriveras raktuvēs, kur dzīvību zaudēja 29 ogļrači.
Oklendas Universitātes mediju speciālists Gevins Eliss, kas ir arī bijušais laikraksta "New Zealand Herald" galvenais redaktors, sacīja, ka NZPA slēgšana padarīs Jaunzēlandi par vienu no retajām rietumvalstīm bez nacionālās ziņu aģentūras.
"Tas nav tikai liels negods, bet, manuprāt, neatkarīgas, nacionālās balss zaudējums ir arī kas patiesi traģisks, jo tieši to pārstāvēja NZPA," viņš pavēstīja Jaunzēlandes radio.
NZPA tika dibināta 1880.gadā kā "United Press Association" un savu tagadējo nosaukumu ieguva 1942.gadā. Aģentūras labākajos gados 20.gs. otrajā pusē vairāk nekā 70% Jaunzēlandes laikrakstu izmantoja tās pakalpojumus, un aģentūrai bija filiāles Sidnejā, Ņujorkā, Vašingtonā un Singapūrā.
Norkvejs pastāstīja, ka pēdējos gados lielākā daļa aģentūras piederēja diviem Austrālijas uzņēmumiem - "Fairfax" un "APN News and Media".
Tā kā šie lielie uzņēmumi ieguldīja daudz līdzekļu, lai nodrošinātu digitālo ziņu vākšanu, viņiem nebija nepieciešami NZPA pakalpojumi, jo pašu reportieri jau nodrošināja aģentūras piedāvāto ziņu klāstu.
Taču aģentūras slēgšana tik un tā bija liels trieciens atlikušajiem 35-40 NZPA žurnālistiem, kas trešdien pulcēsies aģentūras Velingtonas birojā, lai kopīgi atzīmētu pēdējā raksta nodošanu.
"Fairfax" un APN jau palielinājušas savas žurnālistu rindas, lai aizpildītu NZPA atstāto tukšumu. Arī Austrālijas ziņu aģentūra AAP paplašinājusi savu darbību Jaunzēlandē.
Taču bijusī NZPA vadītāja paziņoja, ka jaunzēlandiešiem vajag savu nacionālo balsi medijos un Austrālijas kundzība tirgos rada priekšstatu, ka Jaunzēlande kļūst par tās filiāli.
"Tas ir vēl viens pārbaudījums mūsu spējai pārvaldīt sevi," viņa sacīja. "Visas mūsu lielākās bankas, puse no lielākajiem universālveikaliem un tagad arī mūsu mediji pieder Austrālijai. Kas būs nākošais? Mūsu birža? Universitātes? Slimnīcas?"