Izraēlā aizvadīti plaši protesti pret dzīves dārdzību. Foto
Izraēlā sestdien aizvadītas plašas demonstrācijas pret dzīves dārdzību. Kā vēsta vietējie mediji, mītiņi Telavivā, Jeruzalemē un Haifā pulcējuši aptuveni 450 000 cilvēku, tādējādi, visticamāk, izdevies pārspēt 6.augustā reģistrēto protestu dalībnieku skaita rekordu - 300 000.
Vislielākā demonstrācija sestdienas vakarā bijusi Telavivā.
"Piena un medus zeme, taču ne visiem," vēstīja kāds no demonstrantu plakātiem.
Uz demonstrāciju Telavivā galvenokārt bija sanākuši gados jauni cilvēki, paužot nopēlumu premjerministram Benjaminam Netanjahu, kurš, pēc mītiņa dalībnieku domām, nav nopietni uztvēris viņu prasības pēc vērienīgām ekonomikas reformām.
Daudziem protestētājiem rokās bija Izraēlas karogi. Mītiņā tika izkliegti arī saukļi pret lielākajām Izraēlas tirdzniecības centru ķēdēm, nosodot tās par negodīgo cenu noteikšanas politiku.
Uzrunājot Telavivā sanākušos demonstrantus, studentu arodbiedrības prezidents Itziks Šmuli sacīja, ka lielais mītiņa dalībnieku skaits apliecina protesta kustības varenību.
"Viņi mums teica, ka šī kustība izplēn. Šovakar mēs pierādām pretējo," viņš uzsvēra. "Mēs - jaunie izraēlieši - esam apņēmības pilni turpināt cīņu par godīgāku un labāku sabiedrību un zinām, ka tā būs ilga un smaga."
Tikmēr Izraēlas prese svētdien spriež par sociālo protestu kustības nākotni un velta atzinīgus vārdus lielajai demonstrantu aktivitātei.
"Kādu dienu skolēniem tiks mācīts, ka šajā nozīmīgajā vakarā Izraēlā dzima pilsoniskā sabiedrība," spriež avīzes "Haaretz" komentētājs.
Vairums komentētāju ir vienisprātis ar studentu arodbiedrības prezidentu, norādot, ka demonstrāciju dalībnieku kuplais pulks liecina par Izraēlas sabiedrības atbalstu šai protesta kustībai.
"Sociālie protesti bijuši ārkārtīgi veiksmīgi. Tie viesuši izmaiņas sabiedriskajā dienaskārtībā un apliecinājuši valdībai, ka sabiedrība nav gatava pieņemt visu, kas tiek likts tai priekšā," savukārt uzsver kāds cits "Haartetz" komentētājs, vienlaikus brīdinot, ka protestu kustība tagad nonākusi krustcelēs, kur tai jāpieņem lēmums, vai iestāties par patiesi vērienīgām reformām, kas, visticamāk, negūs valdības atbalstu, vai daudz ierobežotākām ekonomikas pārmaiņām.
"Tā ir dilemma starp tiem, kuri vēlas revolūciju, un tiem, kuri vēlas evolūciju," secina apskatnieks.
Savukārt laikraksta "Yediot Aharonot" komentētājs, viens no ietekmīgākajiem apskatniekiem Izraēlā Nahums Barneja spriež, ka plašu popularitāti iemantojusī protestu kustība vienlīdz iestājas gan "par vērtībām, gan ekonomiku".
Barneja arī brīdina, ka valdība, visticamāk, neveiks tik visaptverošas reformas, kā cer daudzi protestētāji.
"Cenas atsevišķos sektoros pazemināsies. Tās jau ir sākušas pazemināties. Ārišķība vairs nav modē, modē ir atgriezusies pieticība," viņš raksta.
"Pārējais atkarīgs no dziļajām zemūdens straumēm Izraēlas sabiedrībā. Varas izjūta, kas nāca no [protestētāju] telšu pilsētiņām un demonstrantiem, nekur nepazudīs," viņš prognozē. "Teltis tiks nojauktas, taču nekas no šajā vasarā iegūtā netiks pazaudēts."
Šādam uzskatam pievienojas arī izdevuma "Maariv" komentētājs, norādot, ka protestu kustības ietekme būs jūtama vairākus gadus.
"Nav vēl zināms, vai no šīs grupas nāks alternatīvi, talantīgi un spējīgi līderi vai arī radīsies jauns politiskais spēks, kas aizslaucīs apsūnojušo pagātnes koalīciju," raksta avīzes apskatnieks. "Lai vai kā, nākamo vēlēšanu iznākums būs atšķirīgs no citām vēlēšanām."
Jau ziņots, ka Izraēlā pēdējā laikā notikušas vairākas demonstrācijas pret augstajām mājokļu, pārtikas, izglītības un veselības aprūpes cenām.
Reaģējot uz plašajiem protestiem, Izraēlas premjerministrs ir izveidojis īpašu komisiju, kura nāks klajā ar priekšlikumiem, kā mazināt dzīves dārdzību un valstī valdošo ienākumu nevienlīdzību.
Izraēlā aizvadīti līdz šim plašākie protesti pret dzīvības dārdzību
Kasjauns.lv/LETA/Foto: EPA/AFP/LETA