Izredzes glābt Krievijas kosmisko zondi ir ļoti mazas
Izredzes glābt Krievijas bezpilota kosmisko zondi, kurai pēc palaišanas neizdevās uzņemt paredzēto kursu uz Marsu, ir ļoti mazas, piektdien vēsta aģentūra "Interfax".
Jau ziņots, ka Krievijas pirmais mēģinājums pēdējo divdesmit gadu laikā īstenot starpplanētu kosmisko misiju trešdien jau sākuma posmā cieta neveiksmi, jo pēc nonākšanas Zemes orbītā neiedarbojās zondes "Fobos-Grunt" dzinējs.
Pašreiz zonde atrodas Zemes orbītā, un pagājušā naktī misijas vadībai neizdevās iegūt nekādus datus no tās.
"Vakarnakt tika veikti vairāki mēģinājumi iegūt (..) informāciju no zondes. Tie visi beidzās bez rezultātiem," atsaucoties uz kādu anonīmu avotu Krievijas kosmosa izpētes sektorā, vēsta "Interfax".
Tomēr, neskatoties uz šīm neveiksmēm, piektdien tiks turpināti mēģinājumi nodibināt kontaktus ar zondi, šiem pūliņiem izmantojot arī ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) un Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) piedāvātās iespējas.
Krievijas Federālās kosmosa aģentūras "Roskosmos" zinātnieki informējuši, ka viņiem ir tikai dažas dienas laika, lai pārprogrammētu zondi. Ja tas neizdosies, "Fobos-Grunt", visticamāk, nogāzīsies atpakaļ uz Zemes.
"Fobos-Grunt" uzdevums bija trīs gadu laikā sasniegt Marsa pavadoni Fobosu, iegūt tā grunts paraugus un nogādāt tos atpakaļ uz Zemes.
Ja misija izgāzīsies, tas būs kārtējais smagais trieciens Krievijas kosmosa izpētes programmai, kura kopš PSRS sabrukuma 1991.gadā cietusi no līdzekļu trūkuma un šogad piedzīvojusi jau virkni pazemojošu neveiksmju.