Medvedevs ierosina reformēt politisko sistēmu
Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs, ceturtdien uzrunājot Federālo sapulci, aicināja nedaudz reformēt politisko sistēmu - atgriezties pie tiešām reģionu vadītāju vēlēšanām un mainīt Valsts domes vēlēšanu principus, 225 federālajos iecirkņos ieviešot proporcionālo pārstāvniecību.
"Visiem aktīvajiem pilsoņiem ir jādot likumīgas iespējas piedalīties politiskajā dzīvē. Uzskatu par nepieciešamu sekojošo - ir jāpāriet uz kārtību, kad Krievijas Federācijas subjektu vadītājus tiešās vēlēšanās ievēl reģionu iedzīvotāji," sacīja Medvedevs.
Viņš arī ierosināja vienkāršot politisko partiju reģistrēšanas kārtību. "Mans ierosinājums - pamatojoties uz ne mazāk kā 500 cilvēku iesniegumu, kas pārstāv ne mazāk kā 50% valsts reģionu," norādīja prezidents.
Medvedevs arī ierosināja, ka būtu atceļama prasība vākt parakstus dalībai Valsts domes un reģionālo likumdošanas sapulču vēlēšanām.
"Visbeidzot, samazināt vēlētāju parakstu skaitu, kas ir nepieciešams dalībai Krievijas prezidenta vēlēšanās, līdz 300 tūkstošiem, bet kandidātiem no parlamentā nepārstāvētajām partijām - līdz 100 tūkstošiem," sacīja Medvedevs. Pašlaik kandidātiem ir jāsavāc divi miljoni parakstu.
Prezidents norādīja, ka Krievijas politiskajai sistēmai nepieciešama kompleksa reforma, un uzsvēra, ka dzird tos, "kas runā par pārmaiņu nepieciešamību", un viņus saprot.
Mediji vēsta, ka Kremlis, ņemot vērā plašos protestus pret 4.decembra parlamenta vēlēšanu rezultātu viltošanu, Medvedeva runas tekstu būtiski pārstrādājis.
Sākotnējā novembrī sagatavotajā versijā bija paredzēts, ka Medvedevs sniegs apkopojumu par saviem sasniegumiem, atrodoties prezidenta amatā, un izcels tautsaimniecības reformas, kas valdībai būtu jāīsteno nākamajos piecos gados, vēsta laikraksts "Vedomosti".
Tomēr pēc 4.decembra vēlēšanām nolemts, ka galvenā tēma būs politiskās reformas.
Atbilstoši oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi Kremļa partija "Vienotā Krievija". Salīdzinot ar iepriekšējo sasaukumu, tās pārstāvniecība sarukusi, tomēr tai joprojām parlamentā ir vairākums.
Tostarp vēlēšanu novērotāji liecina, ka notikusi masveidīga rezultātu falsifikācija par labu "Vienotajai Krievijai". Protestējot pret rezultātu viltošanu Maskavā un citās Krievijas pilsētās, notikušas nepieredzēti plašas demonstrācijas. Opozīcijas partijas pret rezultātu viltojumiem vērsušās tiesā.